Zdravstveni vremeplov, 27. travnja: Od staklenih leća do mikrosvijeta – Evolucija mikroskopa

Povijest mikroskopa započinje neočekivano skromno - u maloj radionici za izradu naočala u Nizozemskoj. Oko 1590. godine, otac i sin, Hans i Zacharias Janssen, eksperimentirali su s optičkim lećama smještenima u cijev i stvorili prvi složeni mikroskop. Njihov izum, iako revolucionaran, ostao je u sjeni - nisu objavili nikakva zapažanja niti znanstvene radove vezane uz svoje otkriće.
Trebalo je proći više od pola stoljeća prije nego što je mikroskop doista "rođen" kao znanstveni instrument. To se dogodilo kroz rad dvojice izvanrednih znanstvenika 17. stoljeća - Engleza Roberta Hookea i Nizozemca Antonija van Leeuwenhoeka.
Robert Hooke, svestrani engleski znanstvenik, značajno je unaprijedio dizajn mikroskopa i prvi ga sustavno koristio za znanstvena istraživanja. Godine 1665. objavio je svoje kapitalno djelo "Micrographia", prvu knjigu posvećenu mikroskopskim opažanjima. U njoj je prikazao detaljne ilustracije insekata, biljnih tkiva i raznih predmeta vidljivih samo pod povećanjem. Hooke je prvi opisao biljne stanice, uvodeći termin "stanica" u znanstveni rječnik nakon što je primijetio da struktura pluta podsjeća na male prostorije (ćelije) u kojima žive monasi.
Istovremeno, u Nizozemskoj, Antoni van Leeuwenhoek, trgovac tkaninom bez formalnog znanstvenog obrazovanja, usavršio je jednostavni mikroskop s jednom lećom. Iako jednostavniji od Hookeovog dizajna, njegov mikroskop mogao je postići nevjerojatno povećanje do 300 puta zahvaljujući izvanrednoj vještini u brušenju leća. Van Leeuwenhoek je 1676. godine postao prvi čovjek koji je opazio i opisao bakterije, koje je nazvao "animalcules" (životinjice). Također je otkrio eritrocite, spermatozoide i mnoge druge mikroorganizme.
Rad ove dvojice pionira transformirao je neobičnu optičku spravu u moćan znanstveni instrument koji je otvorio vrata potpuno novom svijetu - mikrosvijetu koji je bio nevidljiv ljudskom oku. Njihova otkrića postavila su temelje za razvoj stanične teorije, mikrobiologije i moderne medicine.
Od jednostavnih staklenih leća Janssena do moderne elektronske i konfokalne mikroskopije, evolucija mikroskopa jedan je od najvažnijih tehnoloških napredaka u povijesti znanosti. Omogućio nam je razumijevanje temeljnih jedinica života, identifikaciju uzročnika bolesti i proučavanje strukture materije na razinama koje su nekad bile nezamislive.
Iako Jansseni možda nisu prepoznali dalekosežne implikacije svog izuma, njihova igra s optičkim lećama postavila je temelje za revoluciju u našem razumijevanju svijeta - revoluciju koja traje i danas, više od četiri stoljeća kasnije.
Vezani sadržaj:
- Zdravstveni vremeplov, 26. travnja: Černobilska katastrofa
- Zdravstveni vremeplov, 25. travnja: Dan kada je započela era psihoanalize – Freud otvara svoju ordinaciju
- Zdravstveni vremeplov, 24. travnja: Gerhard Domagk – Čovjeka koji je pokrenuo antibiotsku revoluciju
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Tijesto za pizzu od batata (bez glutena)
45 min12345 -
Recept tjedna
Bezglutenski njoki od batata
1 h12345 -
Recept mjeseca
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345