Zdravstveni vremeplov, 31. ožujka: Od "histerije" do seksualnog zdravlja – Neobična povijest vibratora

Ponekad najobičniji predmeti imaju nevjerojatnu povijest. Vibrator, uređaj koji danas povezujemo sa seksualnim zadovoljstvom, ima iznenađujuće medicinske korijene koji otkrivaju mnogo o povijesti ženskog zdravlja i društvenim stavovima prema ženskoj seksualnosti.
Priča započinje s "histerijom" - dijagnozom koja je potekla još iz antike. Sam naziv dolazi od grčke riječi hystera (maternica), jer se vjerovalo da je uzrok stanja "lutajuća maternica" ili zatomljena seksualna energija. Simptomi su bili raznoliki, od anksioznosti i nesanice do abdominalne težine, kratkoće daha, živčanosti pa čak i vaginalne lubrikacije.
Od antike pa sve do viktorijanskog doba, liječnici su vjerovali da izazivanje "histeričnog paroksizma" (odnosno orgazma) može ublažiti ove simptome. Prije izuma vibratora, liječnici su manualno stimulirali genitalno područje pacijentica kako bi postigli taj "terapeutski efekt" - postupak koji je bio vremenski zahtjevan i fizički naporan za liječnike.
Prvi mehanički vibrator, nazvan "The Manipulator", patentirao je 1869. godine američki liječnik George Taylor. Ovaj rani model pokretala je para, a korišten je u medicinskim okruženjima za liječenje raznih tegoba, uključujući "histeriju".
Međutim, pravi napredak dogodio se kasnih 1870-ih ili ranih 1880-ih kada je britanski liječnik Joseph Mortimer Granville izumio prvi elektromehanički vibrator, poznat kao "percuteur". Ironično, Granville je svoj uređaj dizajnirao za liječenje mišićnih i živčanih stanja, a ne histerije, te je izričito odbijao koristiti ga na ženskim pacijenticama.
Početkom 20. stoljeća vibrator je doživio značajnu transformaciju - od medicinskog alata do kućanskog aparata. Reklamirani su kao uređaji za zdravlje i ljepotu, navodno korisni za liječenje glavobolja, bora, probavnih smetnji i drugih neseksualnih stanja. Montgomery Ward katalog je 1918. godine nudio vibrator kao "pomoć koja bi trebala biti u svakom domu".
Ovi rani kućni modeli bili su među prvim električnim aparatima koji su ušli u američka kućanstva, prije električnih tostera i usisavača! Njihova prisutnost u kućanstvima označila je rani proces "demokratizacije" zdravstvene njege, omogućujući ženama da se same "liječe" od "histerije" u privatnosti svog doma.
Pad vibratora kao medicinskog uređaja dogodio se iz nekoliko razloga. Početkom 20. stoljeća, Sigmund Freud redefinirao je histeriju kao psihološko, a ne fizičko stanje, što je preusmjerilo liječenje s fizičkih intervencija na psihoterapiju.
Kulturni pomak dogodio se 1920-ih kada su se vibratori počeli pojavljivati u erotskim filmovima i pornografiji, što je potkopalo njihov legitimitet kao medicinskih uređaja. Konačno, 1952. godine Američka psihijatrijska udruga službeno je uklonila histeriju sa svog popisa priznatih medicinskih stanja.
Danas, vibratori više nisu povezani sa zastarjelim medicinskim praksama, već su široko prepoznati kao alati za seksualno zdravlje i užitak. Njihova neobična povijest odražava šire društvene promjene u stavovima prema ženskom zdravlju, seksualnosti i autonomiji.
Priča o vibratoru podsjeća nas kako su kulturna uvjerenja o rodu i medicini oblikovala, a ponekad i iskrivljavala, znanstvene prakse tijekom vremena. Od medicinskog "lijeka" za nepostojeću bolest do otvoreno priznatog alata za seksualno zadovoljstvo, vibrator je prešao nevjerojatan put koji odražava naš promjenjivi odnos prema ženskoj seksualnosti.
Vezani sadržaj:
- Zdravstveni vremeplov, 30. ožujka: Kako je Max Theiler stvorio prvo učinkovito cjepivo protiv žute groznice
- Zdravstveni vremeplov, 29. ožujka: Od samostanskih hospitala do modernog zdravstva – Priča o prvoj bolnici u Hrvatskoj
- Zdravstveni vremeplov, 28. ožujka: Povijesna uporaba urina u medicini
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Namaz od cikle i feta sira
1:20h12345 -
Recept tjedna
Kremasta juha od šampinjona
30 min12345 -
Recept mjeseca
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345