Čuvajte zdravlje vitalnih organa!

Čuvajte zdravlje vitalnih organa!

Čuvajte zdravlje vitalnih organa!
  • Objavljeno: Utorak, 26.02.2013.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Žensko zdravlje

Vaše tijelo je umjetničko djelo. Čini ga više od 200 kostiju, 600 mišića, 6 metara crijeva, velikog broja organa i 160000 kilometara krvnih žila. Samo jedno oko se sastoji od više od 15 dijelova. Od svih tih dijelova, koji su najvažniji? Donosimo vam 5 tjelesnih organa koji su od izuzetne važnosti i načine pomoću kojih ćete održati njihovo zdravlje.

Mozak

Ne postoji transplantacija mozga, stoga je važno da brinete o njemu. Najbolje što možete napraviti je svaki dan kvalitetno spavati. Manje od 7 sati sna vas neće samo učiniti umornima, već će oslabiti pamćenje i koncentraciju.

Znanstvenici su ustanovili da aerobna tjelovježba potiče stvaranja novih stanica u mozgu koje su zaslužne za pamćenje. Dobra vijest je da je 3 puta po 15 minuta vježbanja tjedno sasvim dovoljno za vaš mozak.

Provjerite kako vaš mozak funkcionira kada ne spavate dovoljno!

Pazite što jedete! Omega 3 masne kiseline će održati mozak zdravim i smanjiti rizik od nastanka oštećenja uzrokovanih starenjem. Namirnice koje su bogate omega 3 masnim kiselinama su losos, sardine i orasi.

Srce

Iako se za njim nitko neće okretati, vaše srce je mišić kojeg trebate držati u najboljoj formi. Bolesti srca su vodeći uzrok smrti među ženama.

Prvi korak je da pazite na svoju težinu. Znanstvenici su ustanovili da masno tkivo na području abdomena predstavlja najveći rizik od nastanka srčanih bolesti. Kako bi održali zdravu tjelesnu težinu, izbjegavajte obrađenu hranu koja sadrži trans masne kiseline, masti koje su u najvećoj mjeri zaslužne za nastanak masti na području trbuha.

Kontrolirajte razinu kolesterola i krvnog tlaka, a mjerite ih češće ako u obiteljskoj anamnezi ima slučajeva srčanih bolesti. Ako kolesterol i krvni tlak postanu previsoki, povećava se rizik od začepljenja arterija i nastanka srčanog udara kasnije u životu.

Jetra

Ovaj organ je zaslužan za obavljanje više od 5000 funkcija, uključujući pohranjivanje vitamina i minerala, i oslobađanje tijela od toksina. Što se više tvari filtrira putem jetre, veća je vjerojatnost od nastanka oštećenja jetre. Sve to povećava rizik od nastanka bolesti jetre i ciroze koja može uzrokovati nastanak raka i otkazivanje jetre.

Pretjerana konzumacija alkohola će sigurno oštetiti zdravlje jetre. Ako pijete malo, ali često također ugrožavate zdravlje jetre. Primjerice, 2 ili 3 čaše vina svake večeri. Stručnjaci preporučuju da žene ne bi smjele piti više od čaše vina, čašice žestice ili limenke piva dnevno.

Pripremite napitke koji ispiru masti iz tijela i potiču rad jetre!

Iznenađujuća, ali istinita je činjenica da pretilost predstavlja najveću opasnost za zdravlje jetre. Nakupine masti u jetri mogu uzrokovati upalu koja povećava rizik od nastanka ciroze i raka. Povećajte unos željeza i proteina kako bi sačuvali zdravlje jetre i mišića. Također je važno da se zaštitite tijekom spolnih odnosa jer hepatitis B i C mogu ozbiljno ugroziti zdravlje jetre.

Pluća

Vaša pluća ne uzimaju samo kisik, već viruse, bakterije i razne čestice, uz zrak. Što više brinete o njihovom zdravlju, to je manja vjerojatnost da ćete se razboljeti.

Kako bi sačuvali zdravlje pluća, najbolje što možete napraviti je da prestanete pušiti. Čak 20% žena u dvadesetima i tridesetima puši, a pušenje je vodeći uzrok nastanka raka pluća, bolesti koja ubija češće od raka dojke, prostate i crijeva.

Pazite na tjelesnu težinu jer pretilost otežava rad respiratornog sustava. Nedavno istraživanje je pokazalo da smanjenje postotka masti za samo 10% značajno olakšava rad respiratornog sustava.

Gušterača

Toliko ste gladni da biste mogli pojesti cijelu pizzu? To je znak da vaša gušterača pojačano radi. Ona se nalazi između želuca i slezene. Zaslužna je za proizvodnju inzulina, hormona koji regulira razinu šećera u krvi. Gušterača je ta koja vas čini sitima i punima energije, ali i gladnima i umornima.

Ove namirnice stimuliraju rad gušterače!

Koraci koji su potrebni u održavanju pravilnog rada cijelog tijela su važni i za održavanje zdravlja gušterače. Prestanite pušiti, vježbajte redovito i održavajte zdravu tjelesnu težinu. Povećajte unos vlakana kako biste smanjili rizik od nastanka raka gušterače.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Doručak - recepti za savršen početaka dana

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije