Kako prepoznati hormonsku neravnotežu? Pripazite na ovih 7 znakova

Kako prepoznati hormonsku neravnotežu? Pripazite na ovih 7 znakova

Kako prepoznati hormonsku neravnotežu? Pripazite na ovih 7 znakova
  • Objavljeno: Četvrtak, 03.10.2024.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: 123RF

Kategorija: Žensko zdravlje

Hormoni su odgovorni za upravljanje mnogobrojnim procesima u tijelu te igraju važnu ulogu u regulaciji metabolizma, rasta, razine šećera u krvi, krvnog tlaka, spolne funkcije, ali i raspoloženja i razina stresa. To znači da hormonska neravnoteža može dovesti do ozbiljnih poteškoća kada je u pitanju funkcioniranje organizma.

Do hormonske neravnoteže dolazi kada je u krvi previše ili premalo određenih hormona. Različita zdravstvena stanja i bolesti, uzimanje određenih lijekova, loša prehrana, višak kilograma, kronični stres i niz drugih faktora mogu biti uzrokom hormonske neravnoteže.

Osim toga, tijekom života u nekim periodima dolazi do hormonske neravnoteže koju izazivaju prirodni procesi - pubertet, trudnoća i porod te menopauza. Kod menopauze se, primjerice, radi o tome da dolazi do značajnog pada u proizvodnji hormona, osobito estrogena, a u isto vrijeme razina androgena (“muških” hormona) ostaje relativno stabilna, što dovodi do hormonske neravnoteže.

Hormonska neravnoteža - simptomi

1. Promjene u menstrualnom ciklusu

Postoji mnogo razloga zbog kojih se menstrualni ciklus može promijeniti, no hormonska neravnoteža često igra važnu ulogu. Menstruacija može biti češća od uobičajenog, biti obilna, ali i izostajati, čime ciklus postaje nepravilan. To se najčešće događa u periodu perimenopauze, kada žena još uvijek ima menstruaciju, no ona je neredovita. Kada menstruacija izostane 12 mjeseci i više se ne javlja, govorimo o menopauzi.

2. Promjene vezane uz spolni život

Hormonska neravnoteža može dovesti do smanjenja libida, suhoće rodnice i bolova tijekom odnosa. Također može uzrokovati vaginalnu atrofiju - upalu i stanjivanje zidova rodnice. Ove promjene se najčešće događaju uslijed menopauze.

3. Problemi s kožom

Hormonska neravnoteža može uzrokovati promjene u boji i teksturi kože. Kod nekih će to značiti pojavu akni - što je češće u vrijeme puberteta - a kod žena koje se suočavaju s menopauzom obično je riječ o suhoći kože, gubitku volumena, pojavi bora, većoj sklonosti ozljedama i modricama te pojavi hiperpigmentacija.

4. Problemi s kosom

Hormoni utječu na prirodni ciklus i strukturu kose. Primjerice, žene često imaju gušću i puniju kosu tijekom trudnoće, no i gubitak kose može biti znak hormonske neravnoteže. Rast grubih dlačica na licu i bradi također je povezan s hormonima.

5. Problemi s probavom

Budući da hormoni igraju važnu ulogu u regulaciji metabolizma, njihova neravnoteža se može negativno odraziti i na funkciju crijeva i uzrokovati smetnje poput čestog proljeva ili zatvora. Osim toga - a to je posebno često kod menopauze - probava se usporava, a rezultat može biti zadržavanje vode i stvaranje plinova, odnosno nadutost.

6. Promjene tjelesne težine

Debljanje ili nagli, neobjašnjivi gubitak težine su razlog za zabrinutost, a mogu ukazivati na hormonsku neravnotežu. Dobivanje na težini je posebno često nakon nastupanja menopauze.

7. Problemi s raspoloženjem i snom

Kada razina estrogena padne, pada i razina serotonina, koji pomaže u stabilizaciji raspoloženja, a posljedice mogu biti razdražljivost, anksioznost ili čak depresija. Takve promjene se mogu odraziti na kvalitetu sna. Može doći do poteškoća s usnivanjem ili održavanjem sna te pojave noćnog znojenja.

Kako ublažiti simptome hormonske neravnoteže?

Kod hormonske neravnoteže može pomoći promjena životnih navika - primjerice uvođenje uravnotežene prehrane i redovna tjelovježba - a neke se žene, u dogovoru s liječnikom odlučuju za hormonalnu terapiju. Osim toga, mogu pomoći i biljni preparati, a sve se češće koristi maca kao potpuno prirodan sastojak dodataka prehrani. Danas brojna istraživanja potvrđuju da maca pomaže u regulaciji hormona, ali ne tako da ih zamjenjuje, već stabilizira promjene do kojih dolazi.

Crvena maca jedna je od tri vrste peruanske mace, poznata po svojim najvišim antioksidativnim i nutritivnim vrijednostima te se smatra najboljom prirodnom alternativom hormonalnoj terapiji. Bioandina Crvena Maca kompleks kapsule* pomažu u regulaciji hormonske aktivnosti i podržavaju zdravlje reproduktivnog sustava. Ovaj premium dodatak prehrani sadrži aktivirani ekstrakt crvene mace, trenutno najjači ekstrakt mace na tržištu, te je obogaćen vitaminima B6 i B12.

Bioandina Premium MIX Maca kapsule* nude kombinaciju ekstrakta sve tri vrste mace - žute, crvene i crne, a prevladava žuta maca koja ima slabiju koncentraciju aktivnih spojeva. Najčešće se koristi za regulaciju blažih simptoma menopauze ili u slučajevima kada je prisutna neka autoimuna tegoba. Kod oba proizvoda aktivirani su specifični sekundarni metaboliti, macamidi i macaeni, koji su karakteristični za biljku macu. Kapsule su pogodne i za vegetarijance i vegane.

Za više informacija posjetite službenu web stranicu Bioandina.hr.

*Dodatak prehrani nije nadomjestak ili zamjena uravnoteženoj prehrani. Preporučuje se uzimanje dodatka prehrani u okviru raznovrsne i uravnotežene prehrane te zdravog načina života. Čuvati od dohvata male djece.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije