HPV
Dijagnostika i liječenje
PAPA test je dijagnostička metoda kojom uzimamo obrisak cerviksa koji šaljemo na citološku analizu, a služi kao «screening» metoda u ranom otkrivanju karcinoma cerviksa, odnosno premalignih promijena.
Kolposkopija je dijagnostička metoda kod koje gledamo promjene na cerviksu i rodnici pod povećanjem kolposkopa i do 30 puta, a nakon premazivanja blagom otopinom 3-5% octene kiseline. Nakon aplikacije kiseline stanice promjenjene HPV-om poprimaju bijelu boju.
Biopsija se može učiniti na dva načina.
Punch biopsija je ciljano uzimanje komadića tkiva cerviksa klještima za biopsiju sa mjesta vidljive promjene (uglavnom se provodi po bolnicama), te LETZ biopsija (biopsija dijatermiskom petljom) koja se provodi ambulantno, u lokalnoj anesteziji, petljom koja je promjera 10 mm. Ukoliko se radi o manjoj promjeni, tom petljom se može skinuti promjena u cijelosti. Stoga je LETZ biopsija u velikom broju slučajeva ne samo dijagnostička, nego i terapijska metoda.
Konizacija se može učiniti na dva načina.
Klasična konizacija je operacija koja se izvodi u općoj anesteziji, te se promjenjeni dio cerviksa uklanja rezom «nožem», u obliku konusa, nakon čega se stavlja šav kojim se rekonstruira cerviks i zaustavlja krvarenje. Takva operacija izvodi se u bolničkim uvijetima, te pacijentica nakon zahvata ostaje u bolnici kroz nekoliko dana.
LETZ konizacija provodi se ambulantno u lokalnoj anesteziji, te 1 h nakon zahvata, pacijentica odlazi kući. Promjenjeni dio cerviksa uklanja se petljom kao i kod biopsije, samo u ovom slučaju petlja ima veći promjer ovisno o veličini promijene (15, 20 ili 25 mm). Krvarenje se zaustavlja fulguracijom tako da se stvori krastica koja zaustavlja daljnje krvarenje. Tijekom daljnjih 6 tjedana dolazi to zarastanja i obnavljanja cerviksa. Dobiveni konus se kod obje metode šalje na patohistološku analizu koja nam daje konačnu potvrdu nalaza i govori da li je promjenjena u cijelosti otklonjena. Prednost LETZ konizacije nad klasičnom prvenstveno je održavanje duljine cerviksa. To je izrazito važno u trudnoći jer se spriječava prerano otvaranje ušća maternice. Nadalje i sama činjenica da se izbjegava opća anestezija kao i bolničko liječenje imaju veliki značaj pri odluci o navedenoj metodi.
Fulguracija se (elektrokoagulacija iskrom) provodi kod promjena na rodnici i vanjskom spolovilu. Tom metodom izazivamo "spaljivanje" odnosno ljuštenje promjenjene sluznice odnosno kože vanjskog spolovila na kojima liječimo promjene (kondilome - spolne bradavice).
Terapija premazivanja provodi se ukoliko su prisutni mnogobrojnih kondilomi, koji zauzimaju veliku površinu. Terapija se može provoditi premazivanjem npr. 5Fu (5-fluoracil) kremom ili Podophylinom.
Peniskopija je dijagnostička metoda kojom kod muškaraca gledamo promjene na penisu pod povećanjem kolposkopa i do 30x, a nakon premazivanja blagom otopinom 3-5% octene kiseline. Nakon aplikacije kiseline promjene poprimaju bijelu boju. Takve promjene nazivaju se subkliničkim promjenama (ravni kondilomi). Peniskopiju je potrebno preporučiti svakom muškarcu čija partnerica ima dokazanu HPV genitalnu infekciju, kako bi se spriječilo uzajamno prenošenje virusa!
Danas još nemamo lijeka kojim bi izliječili prisutni virus HPV, nego uklanjamo promjene koje on izaziva u našem tijelu i na taj način ga uklanjamo iz tijela. Žene koje imaju HPV moraju se puno češće kontrolirati nakon završene terapije, te ako su im PAPA testovi uredni u periodu od dvije godine po završenoj terapiji, smatramo ih izliječenima.
Naravno da nije dovoljno da samo žena provodi liječenje, potrebno je da i njezin partner dođe na pregled i peniskopiju. Potrebno je liječiti oba partnera jer samo na taj način možemo doći do brzog i uspješnog izlječenja!
Dr. Dragana Ljubojević Grgec, spec.ginekologije i porodništva
Poliklinika Ginoderma
www.ginoderma.hr
Vlaška 91, Zagreb
Tel. 01 46 64 731, 01 46 62 217
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345