Imate problema sa štitnjačom i ne možete smršaviti? Mi znamo kako!
Ako bolujete od hipotireoze, odnosno manjka hormona štitnjače, sigurno ste u posljednje vrijeme nakupili suvišne kilograme kojih se ne možete riješiti jednako lako kao netko kome štitnjača normalno funkcionira.
Optimizirajte unos lijekova
Ako ste primijetili da vam lijekovi ne pomažu u regulaciji tiroid stimulirajućeg hormona (TSH), svakako se posavjetujte s liječnikom o promjeni terapije. U suradnji sa svojim liječnikom ćete pronaći lijekove koji vam najbolje odgovaraju i dozu koja daje najbolje rezultate.
Saznajte zašto liječnici ne prepoznaju hipotireozu!
Smanjite unos rafiniranog šećera i škroba
Ugljikohidrati nisu nužno loši, ali ugljikohidrati u obliku dodanih šećera i škroba jesu. Ova vrsta ugljikohidrata nema nutritivnu vrijednost, a sadrže visoku razinu kalorija. Dosadašnja istraživanja su pokazala da ljudi iz godine u godinu unose sve više šećera, a pod time mislimo i na djecu.
Smanjite unos brze hrane, sokova, alkohola, bijelog kruha, slatkiša i grickalica. Nitko od vas ne očekuje da baš nikada ne jedete ove namirnice, ali ih jedite što rjeđe.
Povećajte unos povrća i proteina
Ako bolujete od hipotireoze, većim dijelom unosite povrće i meso.
Meso iz proteina će vas brže zasititi i dulje će vas držati sitima za razliku od masti i ugljikohidrata. Proteini će vam pomoći u regulaciji apetita i ukupnog unosa kalorija. Istraživanja su pokazala da osobe koje eliminiraju meso tijekom večernjih sati osjećaju žudnju za grickalicama i slatkišima. Osim u mesu, proteine možete pronaći u ribi i morskim plodovima, jajima, orašastim plodovima, mlijeku i mliječnim proizvodima.
Trebate jesti povrće jer ćete tako tijelo opskrbiti vitaminima, mineralima i drugim mikronutrijentima. Povrće je vrlo važan dio prehrane osoba koje boluju od hipotireoze i drugih autoimunih bolesti koje otežavaju apsorpciju nutritivnih spojeva. Odaberite zeleno lisnato povrće, gljive i kupusnjače (brokula, cvjetača i kupus).
Isprobajte 7 namirnica koje liječe hipotireozu!
Povrće je odličan izvor vlakana koja regulira razinu bakterija unutar probavnog sustava. Istraživanja su pokazala da manjak vlakana može povećati rizik od nastanka bolesti probavnog sustava.
Povećajte unos selena i cinka
Selen je važan mineral koji pomaže tijelu u regulaciji razine joda. Upravo zato se većina selena u tijelu pohranjuje upravo u štitnjači. Niska razina selena povećava rizik od nastanka hipotireoze. Neki od najboljih izvora selena su:
- brazilski oraščići
- tuna i sardine
- govedina i piletina
- jaja
- mahunarke.
Cink je još jedan važan mineral neophodan za regulaciju TSH-a. Iako je manjak cinka vrlo rijedak, stručnjaci svejedno preporučuju da povećate unos namirnica bogatih cinkom ako bolujete od hipotireoze. Neki od najboljih izvora cinka su:
- kamenice i školjke
- govedina i piletina
- mahunarke, orašasti plodovi i sjemenke
- mlijeko i jogurt
Isprobajte namirnice koje štitnjača voli!
Redovito vježbajte
Do mršavljenja dolazi kada je broj potrošenih kalorija veći od broja unesenih kalorija. Vježbanjem ćete potrošiti dodatne kalorije i poboljšati fizičku kondiciju i mobilnost. Ne morate vježbati visokim intenzitetom da biste vidjeli prve rezultate. Istraživanja su pokazala da je sasvim dovoljno raditi vježbe laganog i umjerenog intenziteta što je dulje moguće. Preporuča se da svaki dan šećete barem 60 minuta.
Jako su dobre i vježbe snage jer potiču sagorijevanje dodatnih kalorija, a istovremeno povećavaju postotak mišićne mase. Što više mišićne mase imate, to će vaše tijelo sagorijevati više kalorija u stadiju mirovanja.
Revitalizirajte štitnjaču i ubrzajte metabolizam pomoću ovog napitka!
Osim ovih nekoliko osnovnih pravila za mršavljenje uz hipotireozu, slijedite i ove korake kako biste što prije došli do željenih rezultata.
Svaki dan spavajte barem 7 sati – manjak sna uzrokuje manjak energije (koja vam je neophodna za vježbanje), otežava regulaciju apetita (što vam je neophodno za prevenciju prejedanja i izbjegavanje slatkiša i grickalica).
Uzimajte suplemente koji potiču rad štitnjače – istraživanja su pokazala da postoje suplementi koji mogu povećati razinu energije i potaknuti rad štitnjače. Prije početka uzimanja bilo kojih suplemenata se prvo posavjetujte s liječnikom.
Povećajte unos vode – držite bočicu s vodom pored sebe kuda god idete. Za poboljšanje zdravlja cjelokupnog organizma je ključno unositi adekvatnu količinu vode.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345