Još uvijek brojite svoje plodne dane ili spavate mirno
Kemijska sredstva
Kemijska sredstva poznatija su kao spermicidna sredstva. Rijetko se kod nas primjenjuju, najčešće u kombinaciji s jednom od metoda mehaničke kontracepcije (kondom, dijafragma). Dolaze u obliku spermicidnih krema, gelova, pjenećih tableta, ovula koje utiskujemo što dublje u rodnicu neposredno prije svakog odnosa. Morate imati na umu da je njihova učinkovitost mala svega 3-11%.
Hormonska kontracepcija od uvođenja prve antibaby pilule ova metoda kontraceptivne zaštite je doživjela najveće evolutivne pomake i prilagodbe zahtjevima ženskoga tijela. Oralna kontracepcija posebno je raširena u zemljama Europe i SAD-a jer predstavlja jednu od najpouzdanijih i najjednostavnijih metoda zaštite. Danšnji modaliteti uporabe hormonskih preparata postaju sve širi od klasičnih oralnih kontraceptiva čije se i vrijeme uzimanja i broj menstruacijskih krvarenja može podešavati prema zahtjevima žene, do uporabe hormonski flastera, implanta, vaginalnih prstena do materničnih uložaka - spirale s lokalnim lučenjem hormona.
Pilula jest hormonski pripravak koji sadrži kombinaciju estrogena i gestagena, (ili samo gestagena) u odgovarajućim omjerima onemogućujući ovulaciju, mijenjajući dinamiku jajovoda, sluznicu maternice time onemogućuju implantaciju i zgrušavajući cervikalnu sluz koja time onemogućuje kretanje spermija. Suvremene kontraceptivne pilule su nisko dozirani preparati. Obzirom na hormonski sastav dijelimo ih na monofazične i višefazične (bifazične i trifazične). Dobrotvornost same pilule leži ne samo u zaštiti od neželjene trudnoće, već i u zaštiti od raka jajnika, sluznice maternice, debelog crijeva, bolnih menstruacija, PMS-a, upala gornjeg genitalnog trakta, anemije uzrokovane dugotrajnim krvarenjima, u regulaciji menstruacijskog ciklusa, duljini i količini krvarenja, akni i pojačanoj dlakavosti, endometrioze, stvaranju hormonskih ovisnih cista.
Izuzetno je važno napomenuti da se ona može i mora uzimati isključivo uz izravni ginekološki nadzor i prethodnu obradu (papa obrisak, ginekološki i ultrazvučni pregled uz kompletnu laboratorijsku obradu).
Odabir same pilule obzirom na njezin sastav (količinu, omjer i sastav hormona) usklađujete vi i vaš ginekolog prema ginekološkom nalazu i vašim željama.
Većina se uzima kroz 21 dan nakon kojeg nastupa sedmodnevna pauza tijekom kojeg započinje krvarenje, ili po shemi 28 dana u kontinuitetu bez pauze.
Danas ste u mogućnosti i regulirati broj vaših godišnjih krvarenja („sezonsko") što je posebice pogodno u žena koje boluju od endometrioze, ali i u onih koje način života determinira i životni stil (sportašice).
Mogućnost apliciranja kontraceptivnog flastera donio je novost u izboru kontraceptivne metode. Sastoji se kao i pilula od kombiniranog estrogensko-gestagenskog hormonalnog pripravka, lijepi se na kožu nadlaktice, leđa, trbuha, stražnjice (nikako ne na grudi !). Primjenjuje se u tjednim razmacima u trajanju od 3 tjedan, nakon čega nastupa pauza od tjedan dana u kojem razdoblju nastupa i krvarenje, potom se ciklus ponavlja.
Vaginalnom administracijom silikonskog kontraceptivnog prstena omogućena je još veća sloboda kontrole vlastitog tijela, češće je metoda izbora u žena koje jako dobro poznaju svoje tijelo. Početkom menstruacije aplicira se duboko u rodnicu i nakon 3 tjedna se izvuče, nakon čega imamo tjedna dana pauze tijekom koje započinje menstruacija. Vaginalni prsten promjera je 55 do 60 mm, građen je od silastičkog materijala iz kojeg se oslobađaju aktivne tvari bilo u estrogensko-gestagenskoj kombinaciji ili kao sam gestagen. Ukoliko se radi o kombiniranom hormonskom preparatu aplicirani vaginalni prsten ostaje u rodnici 3 tjedna, nakon čega nastupa krvarenje. Sam gestagenski preparat može ostati i do 3 mjeseca u rodnici.
Danas su u primjeni i hormonski pripravci s dugotrajnim djelovanjem . Po svome sastavu su progestageni, a primjenjuju se u obliku injekcija kao depot preparati (depo medroksiprogesteron acetat DMPA, 150 mg svaka 3 mjeseca/NET-EN od 200 mg svakih 8 tjedana). Kožni implantati koji se postavljaju pod kožu sa unutrašnje strane nadlaktice, njihovo djelovanje je 3 godine.
Hitna ili postkoitalna kontracepcija („morning after pill") čija je primjena u novije vrijeme spriječila brojne trudnoće, ima učinkovitost od 55% do 98% ukoliko se primjeni unutar 72 sata od nezaštićenog spolnog odnosa. Za njezinu uporabu koriste se ili estrogensko-gestagenski preparati (oralni kontraceptivi), obično po 2 tablete svakih 12 sati ili levonorgestrel (gestagen koji „blokira" ovulaciju) u jednokratnoj dozi od 1,5 mg. Rjeđe se primjenjuje insercija spirale unutar 4-6 dana od samoga odnosa, dok je znatno rjeđe primjena anti-prosteronskih preparata RU 486-mifepristona.
Maternički uložak - spirala, onemogućuju implantaciju eventualno oplođene jajne stanice. Njezino postavljanje na želju potencijalne korisnice ocjenjuje njezin ginekolog na temelju broja poroda, ginekoloških operacija, ginekološkog nalaza, papa obriska, cervikalnih mikrobioloških obrisaka. Postavlja se tijekom menstruacijskog ciklusa. Njezina se učinkovitost je 90-95%. Izuzetno je povoljan za žene koje nisu sklone hormonskim preparatima, koje imaju stalnog partnera. Izuzetno je pogodno jer ima visok kontraceptivni učinak, nisku razinu nuspojava, seksualno je vrlo pogodan a istodobno je reverzibilno kontraceptivno sredstvo.
Uvođenjem spirale s lokalnim lučenjem hormona - gestagena spektar njezinih potencijalnih korisnica se znatno proširuje na žene s obilnim dugotrajnim krvarenjima, jer smanjuje obim i duljinu krvarenja. Izuzetno je pogodno kao kontraceptivno sredstvo za žene u vrijeme perimenopauze.
Sterilizacija, bilo žene bilo muškarca, predstavlja trajno oduzimanje sposobnosti oplodnje. Sterilizacija žene je u Hrvatskoj regulirana zakonom iz 1978. te se zahvat dopušta ženama starijim od 35 godina. Sam zahvat izvodi se u općoj anesteziji danas najčešće laparoskopskim putem ili tijekom carskog reza, sastoji se u prekidu tijeka jajovoda. U muškaraca sterilizacija je relativno jednostavna metoda zbog lake dostupnosti sjemenovoda, te se sam zahvat izvodi u lokalnoj anesteziji.
Poliklinika dr. Marton
A. Hebranga 20
10 000 Zagreb
tel. 01 48 11 336
www.ginekologija-marton.hr
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345