Kako hormoni utječu na vaše tijelo?
Jajnici i testisi
Estrogen i progesteron
Ženski spolni hormoni mogu usporiti proizvodnju ostalih hormona. To je prirodan način tijela da osigura rad reproduktivnog sustava. Tu ravnotežu hormona mogu ugroziti pretilost, kronični stres i izloženost štetnim kemikalijama. Važno je da razina estrogena u vašem tijelu ostane uravnotežena kako ne bi došlo da smanjenja libida, migrena, depresije i povećanja simptoma PMS-a.
Najbolje što možete napraviti je hraniti se pravilno, održavati zdravu tjelesnu težinu i redovito vježbati. Povrće i voće su ključni za regulaciju razine estrogena. Smanjite unos brze hrane i mesnih prerađevina.
Testosteron
Iako žensko tijelo sadrži tek 10% testosterona u odnosu na ukupno količinu testosterona kod muškaraca, to ne znači da je testosteron u ženskom tijelu manje važan. On potiče seksualnu želju, gradi mišiće i kosti, ubrzava metabolizam. Premalo testosterona može uzrokovati depresiju i smanjen libido, dok prevelika razina testosterona može uzrokovati nastanak akni i dlaka na licu.
Stručnjaci i dalje istražuju i pronalaze načine pomoću kojih žene mogu održati zdravu razinu testosterona u tijelu. Ono što znaju je da neka stanja, kao što su policistični jajnici, mogu poremetiti ravnotežu testosterona u tijelu. Ako sumnjate u neravnotežu testosterona, obratite se ginekologu.
Kod muškaraca se većina testosterona proizvodi u testisima, a testosteron je odgovoran za stimulaciju proizvodnje sperme i seksualne želje, izgradnju mišićne i koštane mase. Kako muškarac stari, tako se smanjuje proizvodnja testosterona. Smanjenje testosterona uzrokuje nastanak niza simptoma, a može doći i do komplikacija. Simptomi niske razine testosterona se često pogrešno protumače kao znakovi procesa starenja. Više pročitajte u članku Simptomi niske razine testosterona.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345