Kako vaša beba raste - 11. tjedan

Kako vaša beba raste - 11. tjedan

Kako vaša beba raste - 11. tjedan
  • Objavljeno: Subota, 31.10.2009.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Žensko zdravlje

Kako to izgleda ovaj mjesec?

Vaša beba, koja je sada veličine smokve, gotovo je u potpunosti formirana. Uskoro će otvoriti i zatvoriti šake, maleni zubi počinju se pojavljivati pod desnima, a neke od kostiju se počinju stvrdnjavati.

Beba udara nogama i isteže se, a njeni mali pokreti izgledaju kao balet u vodi. Ovi pokreti će postati češći jer joj tijelo raste i postaje sve razvijenije i funkcionalnije. Nećete osjetiti bebine akrobacije još mjesec ili dva, niti ćete primijetiti štucanje do kojega može doći sada kada je formiranja dijafragma.

trudnoca-po-tjednima-11.jpg

Kako se vaš život mijenja?

Većina žena osjeća da ima malo više energije i manje mučnina. Na žalost, možda patite od zatvora (zbog hormonalnih promjena, koje mogu usporiti probavu) i žgaravice (hormoni opet, opuštanje ventila između želuca i jednjaka). Samo zapamtite, sva ova nelagoda ima dobar razlog.

Ne brinite se ako vam mučnina otežava raznoliku zdravu prehranu ili ako niste dobili na težini (većina žena dobije samo 1 kg do 2.5 kg tijekom prvog tromjesečja). Vaš apetit će se vjerojatno uskoro vratiti, a vi ćete početi dobivati oko pola kilograma tjedno.

3 pitanja o prehrani u trudnoći

Vjerojatno ste čuli mnogo upozorenja o rizičnoj hrani tijekom trudnoće. Iako je istina da se neke vrste hrane predstavljaju kao potencijalni rizik za bebu, velika većina hrane je sigurna i rizik od razvoja komplikacija povezanih s hranom u trudnoći je vrlo nizak.

Koju hranu trebam izbjegavati za vrijeme trudnoće?

Treba izbjegavati neke vrste morskih plodova, jer možda sadrže značajne razine metilžive, koja može nanijeti štetu djetetovom mozgu u razvoju.
S druge strane, postoje koristi od morskih plodova: dobar su izvor proteina i primarni izvor određenih omega-3 masnih kiselina koje koriste bebinu vidu i razvoju mozga. Ključno je izabrati ribe s najnižom razinom zagađivača te ih jesti umjereno.

Kako bi minimizirali izloženost metilživi savjetuje se izbjegavanje morskog psa, sabljarke i skuše. Trudnice mogu jesti do 340 g tjedno druge ribe. Međutim, ovo ne bi trebala uključivati više od 170 g bijele tune koja sadrži više žive nego konzervirana.

Isto tako, nikad ne jedite ribu koja je ulovljena, bez da prvo provjerite da li je voda iz koje je ulovljena s nesigurnim razinama žive i drugih zagađivača. Izbjegavajte sirovu ili nedovoljno kuhanu ribu (uključujući dimljenu i ukiseljenu ribu) kada ste trudni. Može sadržavati bakterije ili parazite koji mogu utjecati na razvoj djeteta.

Hrana koju treba izbjegavati uključuje nepasterizirani mekani sir, sirovo ili nedovoljno kuhano meso i perad, salame i hranu koja sadrži sirova jaja.

Koja pića trebam izbjegavati?

Alkohol je najveća opasnost tijekom trudnoće. Brzo putuje iz vašeg krvotoka u djetetov, čak i ako se radi o jednom piću dnevno. Najbolje ga je u potpunosti izbjegavati. Druga pića kojih se trebate kloniti su nepasterizirani sok i mlijeko. Postoji mali rizik da ta pića mogu sadržavati E. coli i druge bakterije koje mogu naštetiti vama i vašoj bebi.

Iako ste možda čuli da kofein treba izbjegavati za vrijeme trudnoće, nakon godina kontroverzi, većina istraživača danas vjeruje da umjerene količine (manje od 300 miligrama dnevno) neće naškoditi bebi. To je otprilike ono što sadrže dvije do tri šalice kave. Budite svjesni da kofein vreba na drugim mjestima, kao što su čokolada, čaj, kola i mnoga druga bezalkoholna pića.

Kako se mogu zaštititi od trovanja hranom?

  • Meso, perad i riba trebaju biti termički obrađeni. Koristite termometar za hranu kako bi provjerili unutarnju temperaturu mesa.
    Nemojte jesti salame, paštete, dimljenu ili ukiseljenu ribu, osim ako nisu dobro pečeni.
  • Ne ostavljajte ostatke hrane vani više od dva sata.
  • Držite sirovo meso odvojeno od druge hrane.
  • Temeljito operite ili ogulite voće i povrće.
  • Koristite toplu vodu i sapun za pranje ruku ili bilo koje površine koja dolazi u kontakt s neopranim proizvodima.
    Konzumirajte pokvarljivu hranu što je prije moguće nakon kupovine, a posebno kada ste otvorili paket, čak prije istjeka roka upotrebe. Rok upotrebe se odnosi samo na neotvorene proizvode.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Vodič za detoksikaciju

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije