Kako vaša beba raste - 16. tjedan
Kako to izgleda ovaj mjesec?
Pripremite se za ubrzani rast. U narednih nekoliko tjedana, vaše dijete će dvostruko narasti i njegova težina će se udvostručiti. Trenutno, vaša beba je narasla do veličine avokada, sada je teška oko 100 g i dugačka oko 11.5 cm. Noge su puno razvijenije, glava je uspravnija nego što je bila, a oči su bliže ispred glave. Uši su blizu svoje konačne pozicije. Rastu i nokti. Mnogo toga se događa unutar bebina tijela. Na primjer, srce sada pumpa više krvi svaki dan, što će se dalje povećati kako se beba razvija.
Kako se vaš život mijenja?
Vrh maternice je na pola puta između stidne kosti i pupka,. Vjerojatno se osjećate mnogo bolje čemu pridonosi manje mučnina i manje promjenjivo raspoloženje.
Ubrzo ćete uočiti jedan od najljepših trenutaka u trudnoći - kada osjetite da se beba miče. Dok neke žene to osjete već u 16 tjednu, mnoge ne osjete djetetove pokrete sve do oko 18 tjedna ili kasnije. Ako je ovo vaša prva beba, nemojte biti nestrpljivi. Možda nećete biti svjesni djetetovih pokreta sve do 20. tjedna. Tijekom sljedećeg tjedna pokreti će ojačati i moći ćete ih osjetiti mnogo češće.
3 pitanja o težini
1. Koliko bih sada trebala dobiti na težini?
U ovom tromjesečju trebali bi dobiti između 5.5 i 6 kg ako ste započeli trudnoću s prosječnom težinom. To je naravno individualna stvar, neke trudnice dobiju više, neke manje kilograma. Liječnik vam može savjetovati malo više ili manje kilograma ako ste trudnoću započeli s previše ili premalo kilograma, ili ako nosite blizance.
2. Kako mogu znati da sam na pravom putu?
Tijekom trudnoće većina žena treba jesti oko 300 kalorija dnevno više od uobičajenog dnevnog unosa. (Ukupan iznos kalorija može ovisiti o težini i razini aktivnosti.)
Ako ste debljate prebrzo
Neke žene dobivaju na težini prebrzo. Nisko kalorijska dijeta ili preskakanje obroka tijekom trudnoće nije dobra ideja. Umjesto toga, pokušajte na sljedeći način:
- Započnite dan s hranjivim doručkom koji uključuje odgovarajuće proteine, složene ugljikohidrate, vlakana, te malu količinu zdravih masnoća.
- Jedite povrće, cjelovite žitarice, nemasno meso, niskomasne mliječne proizvode.
- Jedite niskomasni sir i jogurt, te svježe voće poput jabuka ili banana.
- Odaberite ukusnu alternativu masne hrane. Na primjer nemasni jogurt umjesto sladoleda, peciva umjesto krafni.
- Pijte vodu umjesto da posegnete za čašom soka.
- Ako se liječnik slaže, redovito vježbajte. Čak i 20 minuta hodanja dnevno će napraviti razliku.
Ako ne dobivate na težini
Neke žene teško dobivaju na težini. Evo nekoliko prijedloga kako dobiti na težini:
- Jedite hranu s dobrim mastima, poput avokada i oraha.
- Pokušajte jesti suho voće. Nije zasitno kao svježe voće, tako da ćete ga jesti više i dobiti više zdravih kalorija.
- Osim glavnih obroka, jedite češće međuobroke.
- Podsjetite se da trebate dobiti na težini za sebe i za dobrobit vaše bebe.
3. Kako će dobitak težine tijekom trudnoće utjecati na moje tijelo?
Promjene koje ćete osjetiti kako trudnoća napreduje odnose se na na promjenu oblika tijela i povećanje težine. Bolovi u leđima su česti, a možete se i početi osjećati nespretnije i sklonije padovima. Koža na trbuhu i grudima će se proširiti što može rezultirati strijama.
Možda vas zabrinjava hoćete li moći vratiti težinu nakon djetetova rođenja. To može potrajati neko vrijeme, ali ako jedete pravu hranu i vježbate dovoljno, vjerojatno ćete se vratiti na težinu koju ste imali prije trudnoće. Lakše ćete se vratiti u formu, ako ste sada aktivni.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345