Kako vaša beba raste - 18. tjedan
Kako to izgleda ovaj mjesec?
Vaša beba je velika kao paprika i teška gotovo 200 g. Dugačka je 16 cm. Savija ruke i noge. To su pokreti koji ćete početi primjećivati sve više i više u tjednima koji vas očekuju. Krvne žile su vidljive kroz tanku kožu, a uši su sada u konačnom položaju. Zaštitni sloj mijelina počinje se formirati oko živaca, proces koji će trajati godinu dana nakon rođenja. Ako nosite djevojčicu, formirani su maternica i jajovodi. Ako nosite dječaka, njegovo spolovilo je sada primjetno sada.
Kako se vaš život mijenja?
Povećanje apetita je prilično uobičajeno u ovom razdoblju. Odabirite obroke i međuobroke koji obiluju hranjivim tvarima umjesto praznih kalorija.
Vaš kardiovaskularni sustav prolazi kroz dramatične promjene, a tijekom ovog tromjesečja krvni tlak će vjerojatno biti niži nego obično. Možda malo osjetite vrtoglavicu.
Od sada, kada ležite, najbolje je da ležite na boku ili barem djelomično na jednu stranu. Kada ležite na leđima, materniae može pritisnuti glavnu venu, što dovodi do smanjenog protoka krvi koja se vraća u srce.
Ako još niste imali ultrazvuk u drugom tromjesečju, vjerojatno ćete ga imati uskoro. Ovaj bezbolni postupak pomaže liječniku da vidi kako vaša beba raste, da uoči određene urođene mane, provjeri posteljicu i pupkovinu, utvrdi datum poroda i vidi koliko djece nosite. Za vrijeme ultrazvuka možete vidjeti kako se beba kreće ili sisa palac.
3 pitanja o tjelovježbi
1. Trebam li promijeniti svoj raspored tjelovježbe?
U većini slučajeva, ako ste zdravi i vaša trudnoća napreduje normalno, možete nastaviti s aktivnostima od prvog tromjesečja trudnoće, uz neke preinake zbog povećanog trbuha. Umjereno vježbajte i izbjegnite poskakivanje, nagle promjene položaja i ležanje na leđima.
2. Nisam do sada vježbala, a željela bih početi. Od kuda da krenem?
Prvo, provjerite sa svojim liječnikom. Zatim, trebate početi s blagim vježba u kratkim intervalima (oko 15 minuta nekoliko puta tjedno) i postupno radite duže i intenzivnije (oko pola sata dnevno). Hodanje je najjednostavniji način za početak, a ne zahtijeva nikakvu posebnu opremu, osim dobrih cipela za hodanje! Mnoge žene plivaju za vrijeme trudnoće. Možete i pokušati sa prenatalnom jogom da se istegnete i ojačate tijelo.
3. Što su Kegelove vježbe?
Kegelove vježbe su vježbe koje jačaju mišiće zdjelice. Sprječavaju curenje mokraće tijekom i nakon trudnoće. Kegelove vježbe povećavaju cirkulaciju rektalnog i vaginalnog područja, tako da mogu pomoći spriječiti hemoroide i ubrzati ozdravljenje nakon poroda.
Vježbe se izvode na sljedeći način:
Zategnite mišiće vagine, kao da pokušavate prekinuti protok urina prilikom odlaska u kupaonicu. Koristite tehniku"stezanja i podizanja", kojom rade samo mišići zdjelice, a ne trbušni i mišići nogu.
Držite mišiće zategnute oko osam do deset sekundi, a zatim otpustite.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345