Kako vaša beba raste – 25. tjedan

Kako vaša beba raste – 25. tjedan

Kako vaša beba raste – 25. tjedan
  • Objavljeno: Petak, 15.01.2010.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Žensko zdravlje

Kako to izgleda ovaj mjesec?

Vaša beba teži oko 680 g i dugačka je oko 35 cm. Naborana kože će se početi zaglađivati i beba će početi izgledati sve više i više kao novorođenče. Također joj raste sve više kose.

trudnoca-po-tjednima-25.jpg

Kako se vaš život mijenja?

Vaše dijete nije jedino koje ima više kose. I vaša kosa je bujnija i sjajnija. Nije da vam raste više kose, ali zahvaljujući hormonalnim promjenama, kosa koja bi inače ispala, zadržava se duže nego obično. Uživajte dok možete, ispast će nakon što rodite.

Možete također primijetiti da se ne možete kretati tako graciozno kao prije. Osim ako vam liječnik nije savjetovao drugačije, vježbajte i dalje, ali slijedite nekoliko sigurnosnih pravila: ne vježbajte kada se osjećate pretjerano umorno i prestanite ako osjetite bol, vrtoglavicu ili nedostatak zraka. Nemojte ležati ravno na leđima i izbjegavajte kontaktne sportove, kao i bilo koju vježbu u kojoj možete izgubiti ravnotežu. Pijete puno vode.

Kod testa probira glukozom u 24. do 28. tjednu, mogu vam izvaditi krv kako bi provjerili imate li anemiju. Ako krvni testovi pokazuju nedostatak anemiju, vaš liječnik će vjerojatno preporučiti dodatak željeza.

3 pitanja o ... Prenatalnoj skrbi u trećem tromjesečju

1. Koliko često ću posjećivati liječnika u trećem tromjesečju?

Između 28. i 36. tjedna, odlazit ćete liječniku svaka dva tjedna. Mjesec dana prije poroda posjećivat ćete ga jednom tjedno.

2. Što će liječnik učiniti na svakom pregledu?

Pitat će vas kako se osjećate fizički i emotivno. Zanimat će ga ako imate kontrakcije, vaginalno krvarenje, iscjedak, glavobolje i ako osjećate anksioznost ili depresiju.

Pitajte o bebinim pokretima. Ona će vas podsjetiti da mu odmah javite ako osjećate da je vaša beba manje aktivna. U nekom trenutku, možda će zatražiti da brojite bebine pokrete svaki dan.

Izvagat će vas i provjeriti urin za znakove preeklampsije, infekcije mokraćnog sustava i druge probleme. Izmjerit će vam krvni tlak i provjeriti zglobove, ruke i lice da vidi naotiču li.

Provjeriti bebine otkucaje srca i procijeniti djetetovu veličinu i položaj. Izmjerit će udaljenost između stidne kosti i vrha maternice da vidi da li beba raste normalno.

Može provjeriti cerviks. Ne očekujte pregled zdjelice kod svakog posjeta. Nakon što prođe termin poroda, liječnik će provjeriti vrat maternice kako bi se odlučio da li (ili kada) treba izazvati trudove.

Reći će vam na što trebate obratiti pozornost. Upoznat će vas sa simptomima preeklampsije te simptomima prijevremenog poroda.

Pitajte liječnika što vas zanima o porođaju i trudovima.

3. Koje pretrage će biti potrebne?

Hematokrit / hemoglobin

Ovaj test krvi za anemiju se obično ponavlja tijekom trećeg tromjesečja.

Testiranje na gestacijski dijabetes

Ako imate normalan test probira glukozom između 24. i 28. tjedna, razmislite o ponovnom testiranju. Ali ako su vam rezultati abnormalni i još niste imali test tolerancije na glukozu, bit ćete testirani sada.

Testiranje Rh faktora

Ako ste Rh-negativni, test će se ponoviti i dobit ćete injekciju Rh imunoglobulina u 28. tjednu. U malo vjerojatnom slučaju da bebina krv dospije u vaš krvotok, Rh imunoglobulin će vas zaštititi od razvijanja antitijela koja bi mogla predstavljati opasnost za bebu.

Testovi za spolno prenosive bolesti

Ako imate visok rizik, liječnik će vas testirati na klamidiju, gonoreju i sifilis.

Streptokok grupe B

Između 35. i 37. tjedna, bit ćete testirani na streptokoke grupe B u vagini i rektumu. Nećete biti tretirani odmah ako su kulture pozitivne, jer rano liječenje nije jamstvo da se bakterija neće vratiti. Umjesto toga, liječit ćete se antibioticima intravenozno kada dobijete trudove.

Biofizički profil i non stress test

Ako imate neke komplikacija u trudnoći ili ste prošli datum porođaja, ovi testovi će provjeriti stanje vaše bebe.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije