Kako vaša beba raste – 28. tjedan
Kako to izgleda ovaj mjesec?
Do ovog tjedna, vaša beba ima jednaku težinu kao kineski kupus - oko 1 kg, dugačka je gotovo 38 cm. Može treptati očima na kojima su trepavice. S razvojem vida, može vidjeti svjetlo koje je upereno u maternicu. Također se razvija milijarda neurona u mozgu i više masti u tijelu kako bi se pripremila za život u vanjskom svijetu.
Kako se vaš život mijenja?
Treće i posljednje tromjesečje počinje ovaj tjedan. Ako ste kao i većina žena, dobit ćete oko 5 kg u ovom tromjesečju.
U ovom trenutku, vjerojatno ćete posjećivati svog liječnika svaka dva tjedna. Zatim ćete u 36. tjednu posjećivati liječnika svaki tjedan. Ovisno o vašem faktora rizika, liječnik će preporučiti ponavljanje krvnih pretraga na HIV i sifilis, kao testove za klamidiju i gonoreju, da biste bili sigurni. Isto tako, ako je rezultat testa probira glukozom bio visok, uskoro ćete ići na test tolerancije na glukozu. Ako ste Rh negativni, dobit ćete injekciju Rh imunoglobulina kako bi spriječili razvijanje antitijela.
Oko tog vremena, neke žene će iskusiti neugodan osjećaj u donjem nogu. Možete imati sindrom nemirnih nogu. Nitko ne zna sa sigurnošću što ga uzrokuje, ali je relativno čest među trudnicama. Pokušajte istezati ili masirati noge, smanjiti kofein, jer može pogoršati simptome.
3 pitanja o preeklampsiji
Preeklampsija je složen poremećaj koji pogađa 3 do 8 posto trudnica. Ženi se dijagnosticira preeklampsija, ako ima visoki krvni tlak i bjelančevine u mokraći nakon 20. tjedna trudnoće. Većina žena ima blagu verziju preeklampsije kada se bliži termin poroda. Ali kad se radi o teškoj preeklampsij, to može utjecati na mnoge organe i izazvati ozbiljne ili čak po život opasne probleme.
Koji su simptomi preeklampsije?
Preeklampsija može nastupiti naglo, tako da je vrlo važno biti svjestan simptoma. Nazovite liječnika odmah ako primijetite bilo koji od ovih znakova upozorenja:
- Otekline na licu ili podbulost oko očiju, pretjerano ili iznenadno oticanje ruku, stopala ili gležnjeva
- Brzo dobivanje kilograma - više od 4 kg u tjedan dana
- Jaka ili uporna glavobolja
- Problemi s vidom, uključujući i dvoslike, zamagljen vid, viđenje točkica ili treperavog svjetla, osjetljivost na svjetlo ili privremeni gubitak vida
- Intenzivna bol i osjetljivost u gornjem dijelu trbuha
- Mučnina i povraćanje
Preeklampsija se može dogoditi bez nekih očitih simptoma, osobito u ranim fazama, a neki simptomi mogu izgledati kao normalne trudničke tegobe. To je jedan od razloga zašto je tako važno ne propuštati liječničke preglede.
2. Koji su rizični faktori za preeklampsiju?
Uobičajeno je da se preeklampsija po prvi put javlja u prvoj trudnoći. Međutim, jednom kad ste imali preeklampsija, veća je vjerojatnost da će se ponovno pojaviti u kasnijim trudnoćama. Ostali rizični faktori uključuju:
- Kronična hipertenzija
- Određeni poremećaji zgrušavanja krvi, dijabetes, bolesti bubrega ili autoimune bolesti kao što su lupus
- Bliski članovi obitelji (majka, sestra, baka, teta) koji su imali preeklampsiju
- Pretilost (indeks tjelesne mase viši od 30)
- Višeplodna trudnoća
- Ako ste mlađi od 20 ili stariji od 40
3. Postoji li način da se izbjegne dobivanje preeklampsije?
Nitko ne zna za sigurno kako spriječiti preeklampsiju, iako ima mnogo istraživanja u ovom području. Za sada, najbolja stvar koju možete učiniti je dobiti dobru prenatalnu skrb i držati se redovitih odlazaka na preglede. Također je važno da bude svjesni upozoravajućih znakova kako bi upozorili liječnika.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345