Kako menopauza utječe na vašu kožu? I kako se pobrinuti da je pravilno njegujete?
Dolazak menopauze je stresan period za mnoge žene. Iako potpuno prirodan, trajni prestanak menstruacije, odnosno prestanak otpuštanja jajnih stanica, dolazi uz niz neugodnih simptoma, a dio njih je povezan uz promjene na koži. Te promjene mogu izazvati fizičke smetnje, poput osjetljivosti ili svrbeža, ali se mogu odraziti i na mentalno zdravlje, u prvom redu utjecati na pad samopouzdanja.
Promjene na koži uzrokuje drastičan pad u proizvodnji hormona, posebice estrogena, koji je ključan za zdravlje kože. U isto vrijeme, razina androgena ostaje relativno stabilna, što dovodi do hormonalne neravnoteže. Posebno je značajno i to da dolazi do ubrzanog pada kolagena, a rezultat su suhoća kože, gubitak njezinog volumena, pojava akni i ostali, vrlo lako uočljivi, simptomi menopauze povezani uz kožu.
Koje su najčešće promjene na koži?
Estrogen je iznimno važan kad je u pitanju hidratacija kože jer je povezan uz proizvodnju ceramida i prirodne hijaluronske kiseline. Uslijed pada razine estrogena, koža teže zadržava vlagu pa postaje suha i zbog toga osjetljiva te sklona svrbežu. Svrbež kože može ukazivati i na druge probleme, poput nedostatka željeza i problema sa štitnjačom, pa se ženama s ovim simptomom svakako savjetuje razgovor s liječnikom.
Razina estrogena je povezana i s proizvodnjom kolagena, proteina koji koži osigurava elastičnost i čvrstoću, a ima važnu ulogu i u zacjeljivanju rana. Iz tog razloga, s približavanjem menopauze, koža postaje podložnija oštećenjima i nastanku bora, osjetljivija na pojavu modrica, gubi svoj volumen, dok ranama na koži treba duže vrijeme da zacijele.
Neke žene se suočavaju i s pojavom akni, a to se češće događa onima koje su i tijekom adolescencije imale problema s aknama. Uzroci izbijanja akni u vrijeme menopauze mogu biti mnogostruki, no najčešći je uzrok hormonalna neravnoteža.
Hormonalna neravnoteža, odnosno relativni porast testosterona uslijed pada razine estrogena, može uzrokovati rast novih, gušćih dlačica na licu, najčešće na bradi, ali i iznad gornje usne, na obrazima i području linije čeljusti.
Još jedna od čestih promjena je i pojava melazme, vrste hiperpigmentacije koja se manifestira u obliku velikih mrlja na licu, no mogu biti zahvaćeni i drugi dijelovi tijela.
Naposljetku, jedan od najčešćih simptoma koji se povezuju uz menopauzu - naleti vrućine - mogu izazvati crvenilo kože i pogoršati simptome rozaceje, te povećati vjerojatnost da se ona pojavi kod osoba koje je ranije nisu imale.
Kako pravilno njegovati kožu?
Menopauza je neizbježna pojava u životu svake žene i promjene koje donosi, uključujući one povezane uz kožu, nije moguće spriječiti. Međutim, postoje koraci koje možete poduzeti kako bi vaša koža izgledala što bolje i bila što zdravija, a trebalo bi započeti sa zaštitom od sunca. Budući da je izlaganje suncu jedan od glavnih čimbenika starenja kože, važno je svakodnevno nanositi zaštitni faktor – čak i onih dana kada je oblačno.
Pravilna hidratacija je uvijek važna, posebno onda kada je koža suha i osjetljiva. Prilikom kupovine kozmetike treba paziti da se biraju proizvodi koji je neće dodatno isušiti, nego oni koji će joj, svakodnevnim korištenjem, povećati vlažnost i pomoći u zadržavanju vlažnosti. Uz to, korisno je paziti na unos hrane s visokim udjelom vode, piti dovoljno tekućine i osigurati si kvalitetan san.
Kako bi se smanjila opasnost od dehidracije kože, trebalo bi se tuširati mlakom ili toplom vodom, nikako vrućom. Vrući tuš doprinosi uklanjanju prirodnih ulja s kože i ostavlja je isušenom. Također, kožu bi trebalo namazati (hidratizirati) odmah nakon brisanja ručnikom jer će bolje upiti sastojke dok je vlažna.
Lice treba svakodnevno čistiti kako bi se uklonili ostaci šminke i prljavština, a pritom treba izbjegavati proizvode koji se pjene, osim u slučajevima masne kože. Najbolje je birati preparate bez dodanih mirisa, boja i alkohola jer bi oni mogli izazvati iritacije.
Problemi poput rozaceje ili pojave akni zahtijevaju posebnu njegu pa je u takvim slučajevima najbolje potražiti savjet od liječnika ili ljekarnika. Za rješavanje nekih od problema s kožom, primjerice pojačane dlakavosti, neke će žene trebati hormonsku nadomjesnu terapiju, no o tome također treba odlučiti liječnik.
Proizvodi za njegu kože s opuštajućim učinkom
Simptomi menopauze često su međusobno povezani pa se ublažavanje jednog od njih može pozitivno odraziti na pojavu i učestalost nekih drugih. Primjerice, pojava naleta vrućina ne izaziva nužno vidljive promjene na koži, no povezana je uz kožu jer znači pojačano, nekontrolirano znojenje. Naleti vrućine mogu biti vrlo iscrpljujući, a posebno se često javljaju noću pa mogu značajno narušiti kvalitetu sna i biti uzrok kroničnog umora, što se također smatra simptomom menopauze.
Mend Opuštajuća sol za kupanje je idealna za kupku prije spavanja, za poticanje mirnog sna u perimenopauzi i menopauzi. Sadrži mediteransku morsku sol, ulje jojobe, ulje lavande i vitamine C i E, a odgovarat će svim tipovima kože. Kao pomoć za miran san, ali i ublažavanje napetosti u mišićima i zglobovima na kraju napornog dana, tu je Mend Opuštajući sprej za tijelo s Magnezijevim kloridom. Ovaj sprej u sastavu ima magnezijev klorid, ulje lavande i ekstrakt Tasmannia Lanceolata i odličan je za masažu tijela, kao i Mend Opuštajući maslac za masažu s uljem lavande. Maslac hrani kožu i čini je svilenkasto glatkom, dok kombinacija ulja i aktivnih sastojaka pomaže koži da zadrži vlagu, a mišićima da se opuste i riješe napetosti.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345