Nepravilna krvarenja iz maternice
Tipovi nepravilnih krvarenja iz maternice
Ovaj tip krvarenja dijelimo u dvije skupine prema životnoj dobi u kojoj se javlja. Prva skupina je matrorrhagia iuvenilis, odnosno mladenačka (juvenilna) krvarenja koja se javljaju na početku ženinog plodnog razdoblja.
Druga se skupina naziva metrorrhagia climacterica, odnosno klimakterijska nepravilna krvarenja koja se javljaju, kao što samo ime kaže, u klimakteriju.
Mladenačka nepravilna krvarenja iz maternice
Ova su krvarenja obilna i dugotrajna, javljaju se u nepravilnim razmacima u djevojaka između 12 i 18 godina. Razdoblju krvarenja prethodi duži ili kraći period izostanka mjesečnice. Krvarenje može uzrokovati tešku anemiju zbog manjka željeza, a i ugroziti život bolesnice. Za postavljanje dijagnoze potrebno je odgovoriti na niz liječnikovih pitanja o tim simptomima, prijašnjim bolestima, obiteljskim bolestima te je potrebno napraviti ginekološki pregled. Krvarenje je u ovoj dobi rijetko posljedica tumora i poremećaja zgrušavanja.
Intervencijska mjera kod ovog stanja je što prije zaustaviti krvarenje. Ono se može sigurno zaustaviti hormonskom terapijom.
Za ova je krvarenja tipično učestalo ponovno javljanje pa je potrebno regulirati menstrualni ciklus kako bi se spriječilo ponavljanje. Potrebno je uzimanje preparata željeza ili eritropoetina kako bi se bolesnica oporavila.
Klimakterijska nepravilna krvarenja iz maternice
Nepravilna maternična krvarenja ovog tipa nastaju u razdoblju prijelaza u menopauzu kada opada funkcija jajnika. Simptomi su isti kao kod mladenačkih krvarenja. Krvarenja su sklona ponavljanju, a dodatna je mogućnost kod ovih bolesnica i u ovoj dobi različiti bolesni procesi na maternici te je najprije potrebno njih isključiti ginekološkim pregledom, kiretažom unutrašnjosti maternice i histološkim pregledom dobivenog materijala (uzorak dobiven ginekološkim pregledom i struganjem maternice se oboji, postavi se na stakalce i promatra pod mikroskopom. Osim nepravilnih krvarenja, uzrok obilnih krvarenja u ovoj dobi još mogu biti: karcinom vrata i tijela maternice, polipi, dobroćudni tumor miom, endometrioza, pobačaj, izvanmaternična trudnoća i poremećaj zgrušavanja krvi. Zbog toga se obavezno treba napraviti kiretaža, osobito ukoliko je mjesečnica izostala prije početka krvarenja tijekom 6 mjeseci ili više.
Liječenje: kiretaža koja se radi u dijagnostičke svrhe, često djeluje i terapijski i zaustavlja krvarenje. Kad se isključe sve druge mogućnosti i sigurna je dijagnoza nepravilnih krvarenja, može se početi provoditi hormonsko liječenje. Potrebno je uzimanje preparata željeza ili eritropoetina kako bi se bolesnica oporavila.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345