Preeklampsija
Što je preeklampsija?
Preeklampsija je složen poremećaj koji utječe na 3 do 8 posto trudnica. Ženi se dijagnosticira preeklampsija ako ima visok krvni tlak i proteine u urinu nakon 20 tjedana trudnoće. Moguća je preeklampsija prije 20 tjedana, ali samo u rijetkim slučajevima, kao što je molarna trudnoća.
Preeklampsija se najčešće pojavljuje nakon 37 tjedana trudnoće, ali se može razviti u bilo kojem trenutku tijekom druge polovice trudnoće, uključujući i tijekom poroda ili čak i nakon poroda - obično unutar prvih 48 sati. Preeklampsija može biti u rasponu od blage do teške, a može napredovati sporije ili brže.
Što je teže stanje i ranije, čini se, veći su rizici za majku i bebu. Većina žena koje su dobile preeklampsiju razviju blagu verziju blizu poroda, i one i djeca će uz pravilnu njegu biti dobro.
Ali, kad je teška preeklampsija u pitanju, to može utjecati na mnoge organe i izazvati ozbiljne ili čak i po život opasne probleme. Zato ćete morati roditi ranije ako je stanje teško ili se pogoršava.
Preeklampsija uzrokuje da se krvne žile sužavaju, što rezultira visokim krvnim tlakom i smanjenjem protok krvi koji može utjecati na organe u cijelom tijelu, uključujući jetru, bubrege i mozak.
Kada se manje krvi provodi u maternicu, to može značiti probleme za dijete, kao što je slab rast, premalo plodove vode, te abrupcija posteljice (kada se posteljica odvaja od stjenke maternice prije poroda).
Promjene u krvnim žilama uzrokovane preeklampsijom mogu uzrokovati "curenje" tekućine u tkiva. To rezultira oteklinama koje su poznate kao edemi.
Kada malene krvne žile u bubrezima uzrokuju curenje, proteini iz krvotoka se izlijevaju u urin. Normalno je imati malu količinu proteina u urinu, ali više može signalizirati probleme.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345