Prenatalni razvoj 1. tromjesečje
Trudnoća se broji od prvog dana posljednje menstruacije, a ne od dana začeća. Razlog tomu je što vrlo mali postotak žena (10 - 15 %) ima savršen ciklus, svakih 28 dana, te se ne može odrediti točan dan kada je došlo do oplodnje.
Jajašce Vam je upravo oplođeno jednim od 500 000 000 spermija i Vi ste zanijeli. Oplođeno se jajašce dijeli u sve veći broj stanica. Oku još nevidljivo, ali sadrži "zapisane" sve karakteristike.
Oko šestog dana nakon oplodnje, blastocista se hvata za sluznicu maternice, i upada u nju sve dok ju tkivo sluznice ne prekrije u potpunosti. U ovom je trenutku trudnoća već čvrsto započela, a embrionalni čvorić poprimio je oblik spljoštenog diska te se ne može brže razvijati. Sada ga hrani trofoblast koji urasta u okolnu sluznicu maternice. Sada po prvi puta nakon oplođnje majka doista hrani i štiti svoje dijete.
4. tjedan
Sada jajašce stiže u maternicu gdje još neko vrijeme slobodno plovi, a zatim se ugnježđujeu već pripremljenju sluznicu maternice koja se brine i za prehranu embrija.
Razvijaju se stanice od kojih će nastati posteljica, organ koji je neophodan za daljni nastavak trudnoće. Embrionalni disk postaje ovalan. Na gornjoj površini mu se pojavljuje jedno žljebasto udubljenje, nazvano primitivnom prugom, na osnovi korde, jedne vrste kralježnice koja na svakom kraju ima somite. Iz njih će za četiri tjedna nastati sustav za kretanje (lokomotorni sustavl - kralješci, rebra, mišići trupa i udova. Na gornjoj površini embrionalnog diska ispod korde pojavljuje se nova brazda: to je ishodište budućeg živčanog sustava.
Beba je prostim okom vidljiva, velika je poput točkice.
5. tjedan
Počinje se razvijati živčani sistem, osjetilni organi, pokrovna tkiva iz jedne skupine stanica, pluća,crijeva, želudac, jetra iz druge skupine stanica, koštano tkivo, mišići, urinarni trakt, i krvožilni sustav, te spolni organi iz 3. skupine. Krajem ovog tjedna embrij je dug oko dva milimetra i u prosjeku svakoga dana udvostruči svoj obujam. Malo pomalo, embrionalni se disk odvaja od okoline i zauzima položaj oko zamišljene osi koju će činiti pupkovina. Ovaj spljošteni disk poprima oblik cilindra sa stijenkom i šupljinom u kojoj će se smjestiti različiti organi - krvožilni sustav sa srcem, probavni sustav, dišni sustav, mokraćni i spolni sustav. Istodobno, embrionalni disk se presavija. Na jednom kraju pojavljuje se ispupčenje koje će postati glava, a na drugom se oblikuje mali rep (kaudalni pupoljak), koji će najvećim dijelom nestati te će od njega preostati samo trtična kost. Srčana cijev već pokazuje stezanja i uskoro će se iz nje oblikovati srce.
Veza s majčinim krvotokom je uspostavljenja te se hormoni stvoreni isključivo u stanicama tkiva buduće posteljice mogu naći u majčinoj cirkulaciji.
Beba sada ima oko 2 mm u duljinju.
6. tjedan
Pravo srce još nije dobilo svoj konačni oblik, no već se sastoji od dva kanalića povezan je s krvnim žilama i cirkulacija je uspostavljenja, te "srce" kuca. Na ultratvuku je fetus vidljiv kao nekoliko paralernih crta među kojima se uočava srčana akcija i tada sa sigurnošću znamo da je beba živa.
Beba sada ima glavu, tijelo, osnovu mozga i 4 mala pupoljčića od kojih se kasnije formiraju ruke i noge.. Formiraju se usta, vilica i 10 zubnih pupoljaka.
Ima 6 mm u duljinju i teži kao 1-2 sjemenke od jabuka.
7. tjedan
Ona 4 pupuljčića sada se već prepoznaju kao ruke i noge s naznakama gdje će rasti prstići.Kičma i mozak su već razvijeni, glavica slična ljudskoj, no neizmjerno veća od tijela prema kojem je nagnuta. Krajem tjedna na ultrazvuku je moguće, no ne kod sve djece, vidjeti diskretna pomicanja glave naprijed i nazad, te stražnjeg dijela tijela u stranu.
U duljinju ima 13 mm i teži kao koščica od naranče.
8. tjedan
Iako je većina vitalnih organa već prisutna, oni još ne obavljaju svoju konačnu funkciju. Srce bebe kuca dvostruko brže od srca odrasle osobe, oko 140- 150 puta u minuti. Oči, uši i usta koja beba može otvoriti su formirani. Ruke i noge su već dovoljno duge da ih beba može pomicati, što je sad već na ultrazvuku obvezatno vidljivo.
Ima već 2 i pol cm i teži isto toliko grama.
9. tjedan
Prsti se počinju razvijati. Šake i prsti na rukama bolje su razvijeniji od stopala i nožnih prstiju. Pokreti su složeniji i uključuju rotaciju i primicanje i odmicanje ruku.
Veličina je 3 i pol cm, a težina 3 grama.
10. tjedan
Prsti su potpuno razvijeni, a zglobovi se formiraju. Glavica brzo raste zbog mjesta potrebnog mozgu. Rep se uklopio u tijelo, te više ne postoji.
Još je uvijek velika 3 i pol cm, no teži 5 grama.
11. tjedan
Beba je postala fetus! Više nije embrio. To znači da u ovom tjednu završava razvoj svih glavnih organa. Kritično razdoblje na osjetljivost raznih štetnih tvari prošlo je. Jajnici i testisi su formirani, a dečkić ima i mali penis.
Glava čini čak jednu trećinu ukupne dužine tijela koja je 5 i pol cm. Fetus teži 10 g.
12. tjedan
Na ultrazvuku se vidi kako je glava sada okrugla i "čovjekolika" , te da su joj promjeri jednaki. Vide se i još uvijek zatvorene oči, kičma, ruke i noge. Beba pliva, roni, maše Vam ručicama iako to još ne osjećate. Započinje micanje grudne stijenke, pokreti koji sliče disanju. Noktići rastu.
Beba je velika 6 i pol cm i teška 18 g.
13. tjedan
Vaša beba već vježba mišiće na ustima potrebne za sisanje. Glava više nije onako neproporcionalna spram tijela. Dok su crijeva do sada bila dio pupčane vrpce, sada postaju dio bebinog tijela. leđna mždina, jetra i slezina počinju proizvoditi krvne stanice.
Beba ima 7 i pol cm i 30 g.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345