Probavni sustav kao vaš drugi mozak!

Probavni sustav kao vaš drugi mozak!

Probavni sustav kao vaš drugi mozak!
  • Objavljeno: Subota, 11.05.2013.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Žensko zdravlje

Što s bakterijama?

Ključni igrači u komunikaciji između mozga i probavnog sustava su mikrobi koji se nalaze na stjenkama želuca. Postoje stotine vrsta bakterija, neke od njih rade pozitivne stvari kao što su razgradnja ugljikohidrata i proizvodnja antitijela. Postoje i druge vrste bakterija koje su štetne jer otpuštaju toksine i potiču nastanak raznih bolesti.

U zdravom probavnom sustavu dobre bakterije su u većem omjeru u odnosu na loše. Ipak, ono što se događa u vašoj glavi može narušiti tu, ionako osjetljivu, ravnotežu. Velika količina stresa, depresija ili tjeskoba mijenjaju način rada crijeva i njihove kontrakcije. Na taj način se mijenja način rada imunološkog sustava i povećava se broj loših bakterija. Tada dolazi do grčeva, nadutosti, proljeva ili konstipacije.

Na primjer, sindrom iritabilnog kolona je poremećaj koji uzrokuje bol u trbuhu, proljev i zatvor koji mogu biti popraćeni plinovima i nadutosti. Tada može doći do anksioznosti i depresije, što ne ide na ruku onoj savršenoj ravnoteži dobrih i loših bakterija. Žene su posebno osjetljive na to, pogotovo ako su doživjele bilo kakvu vrstu emocionalnog ili fizičkog zlostavljanja.

Uloga probiotika

Stres je jedan od najgorih neprijatelja. Nepravilna prehrana i prekomjerno uzimanje antibiotika narušavaju ravnotežu dobrih i loših bakterija. Znanstvenici vjeruju da postoji veza između ravnoteže bakterija u crijevima i nastanka autoimunih bolesti i različitih tipova alergija. Kada omjer bakterija nije u ravnoteži, probavni sustav šalje signale imunološkom sustavu koji počinje pretjerano raditi i počinje stvarati upalu koja je jedan od vodećih uzročnika različitih bolesti.

Povećanje razine dobrih bakterija uzimanjem probiotika može pomoći u održavanju zdravlja probavnog sustava. Istraživanja pokazuju da unos dobrih bakterija utječe na raspoloženje, što iznova dokazuje da probavni sustav djeluje kao drugi mozak.

Ponekad možemo uzeti probiotike koji ublažavaju određene probavne smetnje. U međuvremenu morate usvojiti nove navike.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Doručak - recepti za savršen početaka dana

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije