Probavni sustav kao vaš drugi mozak!
Usvojite zdrave navike!
Pravilna prehrana
Unosite više vlakana putem voća i povrća i smanjite unos mesnih prerađevina, proteina životinjskog porijekla i rafiniranog šećera. Sve ovo smanjuje razinu dobrih bakterija i povećava rizik od nastanka pretilosti i dijabetesa. Unosite probiotike putem obogaćenih mliječnih proizvoda i prebiotike koje možete pronaći u namirnicama kao što su banana, cjelovite žitarice, luk i rajčica.
Suplementi probiotika
Ako probavni sustav dobro radi i osjećate se odlično, vjerojatno ne trebate unositi probiotike. Ali ako često osjećate probleme s radom probavnog sustava, probiotici vam mogu pomoći. Suplementi su dobar izbor jer nude dnevnu količinu probiotika, što je znatno teže postići putem namirnica, osim ako sastav svake namirnice ne poznajte savršeno.
Izbjegavajte nepotrebne lijekove
Pod ovim mislimo na laksative i lijekove kao što su aspirin i ibuprofen, kao i antibiotici koji mogu značajno smanjiti broj dobrih bakterija. Svi oni koju uzimaju antibiotike trebaju povećati unos probiotika kako bi smanjili rizik od nastanka mučnine, proljeva i grčeva.
Pazite s unosom alkohola
Znanstvenici su dokazali da samo jedno alkoholno piće narušava ravnotežu dobrih i loših bakterija. Ako često patite od proljeva, grčeva, zatvora ili plinova, smanjite unos alkohola i pratite reakcije probavnog sustava. Ako primijetite poboljšanje, to vam je znak da alkohol trebate što više izbjegavati.
Vježbajte
Svakodnevna tjelovježba od samo 30 minuta će poboljšati rad probavnog sustava. Probavni sustav treba tjelovježbu kako bi pravilno funkcionirao. Kada imate premalo slobodnog vremena, svaki trenutak iskoristite za hodanje, istezanje i duboko disanje.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345