Što moramo znati o dubokoj venskoj trombozi?
Duboka venska tromboza označava krvni ugrušak koji nastaje unutar vene, obično na području noge. Duboka venska tromboza je opasna jer se ugrušak može odvojiti i putovati krvotokom i zaustaviti se na području pluća, čime se blokira protok krvi i dolazi do oštećenja organa i smrti.
Nažalost, duboka venska tromboza često ostane neprimijećena. Čak polovica ljudi s dubokom venskom trombozom ne primjećuje simptome, a najčešći su:
- crvenilo
- naticanje
- osjetljivost i bolovi
Što uzrokuje nastanak duboke venske tromboze?
Sve što oštećuje stjenke krvnih žila može uzrokovati duboku vensku trombozu, kao što su operacije ili ozljede. Krv koja je gusta i sporo cirkulira tijelom češće uzrokuje krvni ugrušak, naročito ako su vene oštećene. Faktori rizika mogu biti genetski poremećaji, hormonalne promjene i dugoročno sjedenje.
Tko je izložen najvećem riziku?
Osobe koje imaju povećan rizik od nastanka duboke venske tromboze su:
- osobe koje pate od raka
- osobe koje su bile operirane
- osobe koje se slabije kreću
- starije osobe
- pušači
- osobe koje imaju suvišne kilograme ili su pretile
Duboka venska tromboza i trudnoća
Žene tijekom trudnoće imaju povećan rizik od nastanka duboke venske tromboze, ali i 4 do 6 tjedana nakon poroda. Glavni razlog je povišena razina estrogena, koja olakšava stvaranje krvnih ugrušaka. Pritisak proširene maternice također može usporiti protok krvi.
Duboka venska tromboza i kontracepcijske pilule
Kontracepcijske pilule i hormonalna terapija mogu promijeniti kemijski sastav krvi i povećati rizik od nastanka duboke venske tromboze.
Dijagnosticiranje duboke venske tromboze
Ultrazvuk je najčešća korištena metoda dijagnosticirana duboke venske tromboze. Pomoću ultrazvučnih valova se stvara slika krvnog toka zahvaćeno područja tijela i pomoću nje se otkriva ugrušak.
Terapija
Antikoagulanti
Oni razrjeđuju krv i najčešći su oblik liječenja duboke venske tromboze. Uzimaju se u obliku pilula ili injekcija. Mogu razgraditi krvni ugrušak i spriječiti nastanak novih.
Kompresijske čarape
One će stvoriti pritisak na zahvaćenom dijelu tijela. Smanjit će naticanje i ublažiti neugodan osjećaj na mjestu gdje je formiran krvni ugrušak.
Kućna njega
Kako biste smanjili naticanje i osjećan nelagode, držite zahvaćenu nogu podignutu kada god možete. Ako vam vaš liječnik preporuči kompresijske čarape, svakako ih nosite kada ste doma.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345