Trudnoća
Treće tromjesečje
Ulaskom u treće tromjesečje zakoračili ste i u zadnju trećinu vašeg zajedničkog putovanja. Svakim danom sazrijevanje djeteta je sve intenzivnije stoga je i svaki dan dobitak. Vaš nadzor se mora intenzivirati stoga osluškujte više vaše tijelo, promatrajte svoja stopala, ruke, kožu.
Ne zanemarujte naizgled beznačajne stvari: bolnost ili otežano mokrenje, pečenje pri mokrenju, pojačani neugodan iscjedak, sukrvicu, bolnost u križima, osjećaj menstrualne boli, pritiska na stidnu kost, glavobolju, svjetlucanje pred očima, šum u ušima, svrbež kože; jer svi ti podaci mogu biti ključni za vas i vaše dijete.
Do 32. tjedna obaviti ćete kontrolne testove senzibilizacije, provjeriti razinu šećera u krvi. Moći će te zamijetiti pokrete disanja i štucanja vaše bebe, jer to je razdoblje sazrijevanja pluća. Također se mogu zapaziti i prve, ne previše bolne kontrakcije maternice koje se javljaju nepovezano i bez ritma što je normalno u ovo vrijeme trudnoće. Pri ultrazvučnom pregledu ocijeniti će se prirast težine vašeg malog podstanara, koji sada teži između 1600 do 1800 grama okružen s oko 700-800 ml plodove vode.
U 36. tjednu visina vaše maternice dosegla je maksimum i gotovo da se spojila s prsnom kosti. Teško vam je, a osjećaj tromosti, težine i nepokretljivosti vjerojatno doseže vrhunac. Imate osjećaj da ni vrhove vaših prstiju ne možete zamijetiti. Obući cipele s vezicama postaje umijeće ravno osvajanju Himalajskog vrha. Ponekad i stolica postaje poduhvat za ekspertizu. Naravno da i hemeroidi imaju svoju priču. Prsten na ruci postaje stvar prošlog svršenog vremena, vaša težina bez obzira na obrok raste a vaš osjećaj kontrole nad njom je nestao. Grudi također pričaju svoju priču ali sve to ima smisla jer sada je vrijeme da torbu za rodilište uistinu spremite. Možete biti sigurni da ulaskom u 37. tjedan vi ste na domak cilja. Vaša je prinova prošla dugačak put razvoja, rasta i sazrijevanja i ona sada teži oko 2800 grama. Vaše druženje s ginekologom postaje sve intenzivnije od svaka 2 tjedan do 3 dana ovisno o vašem stanju i procjeni kondicije vaše bebe.
Vjerujte u sebe i svoju bebu kao i u vašeg ginekologa jer svi imate samo jedan zajednički cilj, zdravo dijete i sretna majka. Briga u porodu sastoji se od: suvremenog načina vođenja poroda uz odgovarajuću analgeziju (lijekovi za olakšavanje bolova kao i rutinska primjena epiduralne analgezije), kontroliranje porođajnih snaga (trudova) i nadzora majke i djeteta. Primjenom novih metoda u vođenju poroda - programirani porod, porod u epiduralnoj analgeziji, porod u vodi te provođenje prvog i dijela drugog porođajnog doba na lopti omogućeno je lakše podnošenje trudova uz maksimalnu relaksaciju. Pozitivan pristup rađanju uz maksimalno povoljne uvijete za rodilju i njezino dijete zaživjeli su i u našoj sredini.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345