Alergija na lateks
Uzroci alergije na lateks
Kod alergije na lateks, imunološki sustav prepoznaje lateks kao štetnu tvar. Vaš imunološki sustav aktivira određene stanice kako bi proizvodile imunoglobulin E (IgE) antitijela kako bi se borili protiv komponenata lateksa (alergen). Sljedeći put kada dođete u kontakt s lateksom, IgE antitijela detektiraju prisutnost i signaliziraju vašem imunološkom sustavu da ispuste histamine i druge kemijske spojeve u vaš krvotok. Što ste više izloženi, imate više šanse da će vaš imunološki sustav reagirati na lateks (preosjetljivost).
Ovi kemijski spojevi uzrokuju niz alergijskih simptoma. Histamin je djelomično odgovoran za većinu alergijskih reakcija.
Osjetljivost na lateks se može pojaviti na sljedeće načine:
Izravan kontakt
Najčešći uzrok alergije na lateks je izravan kontakt s lateksom, kao što je nošenje rukavica od lateksa ili dodirivanje proizvoda koji sadrže lateks.
Udisanje
Možete razviti alergiju na lateks udisanjem čestica lateksa. Proizvodi od lateksa, a posebno rukavice, rasipaju čestice lateksa, koje onda mogu vrtložiti po zraku. Kukuruzni škrob se ponekad koristi u unutrašnjosti rukavica kako bi ih se lakše stavilo i uklonilo s ruku. Kukuruzni škrob upija proteine lateksa, ali kada rukavice popucaju tijekom nanošenja ili skidanja, lateksom natovarene čestice lete po zraku. Količina lateksa od rukavica raspršenog po zraku, znatno se razlikuje ovisno o proizvođaču rukavica koji koristite.
Prava alergija na lateks, poznatija kao preosjetljivost imunološkog sustava, javlja se kada vaš imunološki sustav reagira na bjelančevine koje nalazimo u prirodnom gumenom lateksu. Znakovi i simptomi razvijaju se odmah nakon kontakta.
Međutim, također je moguće imati i drugačije reakcije na lateks, koji nisu uvijek alergije na lateks. One uključuju:
Alergijski kontaktni dermatitis
To je reakcija na kemijske aditive koji se koriste tijekom proizvodnog procesa. Znakovi i simptomi: obično osip sličan onome od otrovnog bršljana, uključujući i plikove, počne se razvijati 24 do 48 sati nakon kontakta.
Iritantni kontaktni dermatitis
Ovo nije alergija, ovaj oblik dermatitisa najvjerojatnije je iritacija uzrokovana nošenjem gumenih rukavica ili izloženošću prahu unutar njih. Znakovi i simptomi uključuju suha, iritirajuća područja koja nas svrbe i obično su na rukama.
Vrste lateksa
Proizvođači proizvode dvije vrste proizvoda od prirodnog lateksa:
Očvrsla guma
Ova vrsta lateksa nalazi se u proizvodima kao što su tenisice, gume za vozila i gumene loptice. Očvrsla guma ne uzrokuje alergiju kod većine ljudi.
Umočeni lateks
Lateks ove vrste nalazi se u nekim proizvodima koji su rastezljivi, kao što su gumene rukavice, baloni i kondomi. Većina alergijskih reakcija na lateks javlja se s proizvodima od umočenog lateksa, zato jer se oni često koriste u izravnom kontaktu s kožom.
Ostale gume
Rijetko, neki ljudi koji su osjetljivi na lateks mogu reagirati na druge gumene proizvode, uključujući gumice za brisanje, gumene igračke, gumice za kosu, gume na medicinskim uređajima te elastične gume na odjeći.
Nisu svi proizvodi od lateksa izrađeni iz prirodnih izvora. Proizvodi koji sadrže umjetni (sintetski) lateks, kao što su lateks boje, vjerojatno neće izazvati reakciju, zato jer oni ne sadrže prirodne tvari.
Proizvodi koji sadrže lateks
Tisuće potrošačkih proizvoda sadrži lateks ili gumu, a mnogi se nalaze oko kuće. Uobičajeni lateks proizvodi uključuju:
- Rukavice za pranje posuđa
- Tepih
- Elastične gume na odjeći
- Baloni
- Gumene igračke
- Dude na dječjim bocama
- Jednokratne pelene
- Ulošci
- Gumice za kosu
- Gumice za brisanje
- Kondomi
- Dijafragme
- Naočale za plivanje
- Ručke od reketa
- Ručke od motocikla i bicikla
Proizvodi od lateksa se također često mogu naći u zdravstvenim ustanovama. Međutim, zbog problema s alergijom na lateks, mnoge zdravstvene ustanove koriste rukavice bez lateksa. Ostali medicinski proizvodi koji mogu sadržavati lateks ili gumu uključuju:
- Manžeta za krvni tlak
- Stetoskop
- Intravenozna cijev
- Šprice
- Respiratori
- Jastučići na elektrodama
- Kirurške maske
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345