Alergijska urtikarija
Mehanizam nastanka alergijskih urtikarija
Urtikarija nastaje alergijskom reakcijom tip I, što znači da alergijska reakcija počinje vezanjem antigena s antitijelom. Antitijelo na koje se veže antigen obično je vezano na površinu upalnih stanica poput mastocita i bazofila koje sadrže aktivne kemijske supstance (npr. histamin, serotonin, bradikinin). Kemijske aktivne supstance uglavnom djeluju tako da uzrokuju širenje kapilara, zbog čega dolazi do izlaska eritrocita iz kapilara (otuda crvenilo) i "curenje" plazme kroz kapilare.
Direktni uzročnici reakcije preosjetljivosti
To mogu biti antibiotici (npr. penicilin, sulfonamidi), cjepiva, hormoni (npr. inzulin), sedativi, kućna prašina i mnogi drugi. U obzir treba uzeti i druge faktore ako su prisutni, poput bolesti probavnog sustava, lokalnih infekcija, pa i psiholoških faktora.
Kod kroničnih urtikarija teže se pronalazi uzročnik promjena, nego što je to slučaj s akutnim oblikom bolesti.
Koliko je česta ova bolest?
Ova je bolest jedna od najčešće bolesti kože, posebno je to izraženo kod žena u generativnoj dobi. Posebno su promjene učestale ako postoji za to genetska predispozicija, pa takvi bolesnici mogu imati i druge znakove alergijske preosjetljivosti (npr. astma).
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345