Sistemski eritemski lupus

Sistemski eritemski lupus

Sistemski eritemski lupus
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Sistemski eritemski lupus je autoimuna bolest vezivnog tkiva koja može zahvatiti razne dijelove tijela od kože do živčanog sustava. Bolest karakterizira stvaranje autoantitijela prema dijelovima stanične jezgre te nastajanje imunokompleksa.
Kategorija: Alergije

Klinička slika sistemskog eritemskog lupusa

Klinički nalaz ovisi o akutnosti bolesti i rasporedu promjena. SLE može početi kao akutna infekcija s skokom temperature ili se može razvijati tijekom više mjeseci i godina s povremenim nastupima vrućice, malaksalosti te gubitkom na težini.
Osim ovih simptoma najveći se postotak bolesnika tuži na bolove u zglobovima, promjene na koži (leptirasti eritem na korijenu nosa), povećane limfne čvorove i drugo.
Od ostalih organa mogu biti zahvaćeni:
pluća i poplućnica - nedostatak zraka, kašalj i pritisak u prsima
središnji živčani sustav - glavobolje, promjene osobnosti, epilepsija
srce i osrčje - endokarditis (Libman-Sacks), miokarditis, perikarditis s perikardnim izljevom
krvne žile - vaskulitis
krvotvorni sustav - anemija, leukopenija (smanjen broj leukocita), trombocitopenija (smanjen broj trombocita)
organi probavnog sustava - jetra i slezena mogu biti povećane te se mogu javiti bolovi u trbuhu s mučninom i povraćanjem. Često bolovi u trbuhu kod SLE-a mogu označavati akutno zbivanje u abdomenu te zahtijevati kirurški zahvat.
Ipak prognoza bolesti u najvećem broju slučajeva ovisi o zahvaćenosti i promjenama koje nastaju na bubrezima.

Bolest bubrega može biti benigna i asimptomatična ali isto tako i brzo progresivna te fatalna. Najčešći znak je nalaz bjelančevina u mokraći. Patohistološki promjene na bubrezima variraju od minimalnih promjena preko žarišnog glomerulitisa do difuznog membranoproliferativnog glomerulonefritisa sa teškom prognozom.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!