Guillain-Barréov sindrom
Simptomi Guillain-Barréovog sindroma
Početna karakteristika bolesti je slabost koja započinje u donjim ekstremitetima te se širi po tijelu uzlaznom putanjom. Oboljeli uglavnom primjete tu slabost koja se manifestira u obliku "gumenih nogu" ili nogu koje se same izvijaju, sa ili bez disestezije. Širenjem bolesti prema gore, koje se zbiva periodično tijekom sati ili dana, ruke i mišići lica postanu također paralizirani. No, mozgovni živci su češće zahvaćeni, što dovodi do slabosti kortikonuklearnog trakta i respiratornih problema. Većina oboljenih treba hospitalizaciju, a oko 30% istih treba i uređaje za pomoć pri disanju. Česta je i slabost u licu, no abnormalnosti pri kretanju očiju nisu toliko karakteristične za uzlazni GBS koliko za Miller-Fisherov sindrom. Osjetilni problemi, ako su prisutni, najčešće dolaze u formi gubitka propriocepcije (dezorijentiranost) i arefleksije. Gubitak osjećaja za bol i temperaturu je uglavnom blag. Bol je zapravo čest simptom GBS-a, a pojavljuje se u obliku duboke boli u oslabljenim mišićima, što oboljeli najčešće atributiraju prevelikom vježbanju. Ovi bolovi su samoograničeni i mogu se liječiti uobičajenim analgeticima. U rijetkim slučajevima prisutan je i poremećaj mjehura, no on je najčešće tranzijentan. Ako je poremećaj težak, trebalo bi se posumnjati na bolest leđne moždine.
Povišena temperatura ne bi trebala biti simptom, no ako je prisutna, trebalo bi se posumnjati na neku drugu bolest.
U težim slučajevima GBS-a, čest je i gubitak autonomnih funkcija, koji se manifestira u obliki fluktuacija u krvnom tlaku, ortostatske hipotezije i srčanih aritmija.
Svi ovi simptomi su slični progresivnoj upalnoj neuropatiji.
Kliničke varijante
Iako je uzlazna paraliza najčešći oblik širenja GBS-a, postoje i druge varijante:
- Miller-Fisherov sindrom (MFS) je vrlo rijetka varijanta GBS-a, a manifestira se kao silazna paraliza, suprotono od primarnog oblika GBS-a. Najčešće počinje s očnim mišićima, a rezultira s oftamoplegijom, ataksijom i arefeleksijom. Anti-GQ1b antitijela su prisutna u 90% slučajeva.
- Akutna motorična aksonalna neuropatija (AMAN) ili Kineski paralitički sindrom napada Ranvierove čvorove, a najčešći je u Kini i Meksiku. Bolest može biti sezonska, a oporavak izrazito brz. Prisutna su Anti-GD1a antitijela, no puno su češća Anti-GD3 antitijela.
- Akutna motorična osjetilna aksonalna neuropatija (AMSAN) je slična AMAN-u, no uzrokojue i velike štete osjetilnim živcima. Oporavak je spor i često nepotpun.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345