Apneja

Apneja

Apneja
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Sindrom apneja u spavanju ili opstruktivni apnejički sindrom je bolest o kojoj se još uvijek malo govori u nas iako se ne radi o rijetkom poremećaju. Procjenjuje se da oko 5% odrasle populacije (naročito muškog spola) je zahvaćeno ovom bolešću.
Kategorija: Dišni sustav

Liječenje apneje

Ukoliko se adekvatno ne liječi, bolest ima uglavnom kronični, a ponekad i progresivni tijek što znači da su bolesnici preko dana sve pospaniji, poteškoće s memorijom sve su veće, te rastu i rizici od potencijalnih komplikacija. Bolesnicima se savjetuje da ne konzumiraju alkohol u poslijepodnevnim i večernjim satima jer on pogoršava apneje.

Ukoliko se apneje javljaju samo kod spavanja na leđima savjetuje se bolesnicima da u džep na leđima pidžame ušiju tenisku lopticu koja će ih tijekom noći smetati i tako ih onemogućavati da spavaju u neželjenom položaju. Redukcija prekomjerne tjelesne težine se preporuča svim bolesnicima sa opstruktivnim apnejičkim sindromom. Kod značajnih anatomskih deformacija savjetuje se operativna korekcija ili nošenje oralnih aplikacija.

Jedini učinkoviti način liječenja srednje teških i težih oblika apneja u spavanju (a zadnjih godina se po vodećim svjetskim autoritetima preporuča i za blaže oblike s apneja/hipopneja sa indeksom 5 i većim) je primjena uređaja s kontinuiranim pozitivnim tlakom - CPAP uređaj (Continuous Positive Airway Pressure).

Uređaj se sastoji od male turbine koja stvara pozitivni tlak zraka koji struji preko maske na lice pacijenta. Time se održava dišni put stalno otvorenim. Radi se o sofisticiranom uređaju koji radi gotovo bešumno i komforan je za bolesnika.

Sami bolesnici s apnejičkim sindromom ga rado upotrebljavaju jer uz CPAP spavaju mirno, bez osjećaja gušenja i bude se odmoreni. Već nakon nekoliko noći primjene CPAP-a pacijenti prestaju biti po danu pospani, popravljaju im se kognitivne funkcije (pamćenje i koncentracija), normalizira im se krvni tlak, a mnogi odnjih lakše gube pretjeranu tjelesnu težinu.

Korištenjem CPAP uređaja pacijenti mogu slobodno upravljati motornim vozilima i strojevima što se inače ne preporuča neliječenim pacijentima s povećanom dnevnom pospanošću.Također, redovitom primjenom CPAP-a noću smanjuje se i rizik od oksidativnog stresa što ga uzrokuju učestale apneje tijekom noći. Time se smanjuju i svi kronični rizici poput onog od moždanog udara, povišenog krvnog tlaka, fibrilacije atrija i srčanog zatajivanja.

www.eksagrupa.hr

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!