Bronhiolitis
Prevencija bronhiolitisa
Najbolji način sprječavanja širenja virusa koji mogu prouzročiti bronhiolitis, je često pranje ruku. Također, može biti od pomoći da se dojenčad drže podalje od osoba koje su prehlađene ili kašlju. Dojenčad koja su izložena dimu cigarete, će vrlo vjerojatno razviti jači bronhiolitis od beba koje borave u prostorijama u kojima se ne puši. Stoga je važno ne izlagati djecu dimu cigarete.
Iako vakcina protiv bronhiolitisa još uvijek nije pronađena, postoji lijek koji se može dati kako bi se umanjio intenzitet bolesti. Lijek se sastoji od antitijela RSV-a, i ubrizgava se jednom mjesečno tijekom sezone RSV-a. Ovaj lijek se preporučuje isključivo dojenčadi za koje postoji veći rizik da dobiju ozbiljniju bolest, kao što su prijevremeno rođeni ili oni koji imaju kroničnu plućnu bolest.
Inkubacija
Period inkubacije (vrijeme između infekcije i početka simptoma) traje od nekoliko dana do jednog tjedna, ovisno o infekciji koja vodi ka bronhiolitisu.
Vrijeme trajanja
Slučajevi bronhiolitisa obično traju oko 7 dana, ali djeca koja dobiju jači oblik bronhiolitisa, mogu kašljati tjednima. Bolest obično dostiže vrhunac drugog ili trećeg dana nakon što je dijete počelo kašljati i teško disati, i nakon toga postepeno nestaje.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345