Dezintegrativni poremećaj u djetinjstvu

Dezintegrativni poremećaj u djetinjstvu

Dezintegrativni poremećaj u djetinjstvu
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 16.04.2018.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Dezintegrativni poremećaj u djetinjstvu, također poznat kao Hellerov sindrom, je stanje u kojem se djeca razvijaju normalno do dobi od 2 do 4 godine, ali onda dolazi do teškog gubitka socijalnih, komunikacijskih i drugih vještina.
Kategorija: Dječje bolesti

Pregled

Ako vaš liječnik vidi znakove ili simptome razvojnog poremećaja ili kašnjenja, vaše će dijete biti upućeno stručnjaku za formalnu procjenu i dijagnozu. To može uključivati dječjeg psihologa, dječjeg psihijatra, liječnika koji se specijalizirao za mozak i živčani sustav (neurologa), pedijatar specijaliziran u ponašanje i razvojne probleme, audiolog, logoped, fizioterapeut i radni terapeut.

Ti stručnjaci mogu obavljati neke ili sve od sljedećih testova:

Medicinska povijest

To je opsežan intervju s posebnim naglaskom na razvojne prekretnice, kada su dosegnute i dobi u kojoj su prethodno naučene vještine bile izgubljene.

Neurološki pregled

Neurolog obavlja fizički pregled i traži abnormalnosti u djetetovom mozgu i živčanom sustavu. Vaš neurolog može naručiti snimanja za ispitivanja anatomije mozga i testove koji mjere električnu aktivnost mozga.

Genetski testovi

Ovi testovi obično uključuju test krvi i kromosoma kako bi utvrdili da li postoje naslijeđena obiteljska stanja ili bolesti.

Komunikacija i jezik

Ovi testovi mogu mjeriti koliko vaše dijete komunicira s riječima i neverbalnim gestama (izrazi lica, držanje tijela, ritam govora, geste) i kako vaše dijete komunicira s drugima (razumijevanje riječi, govor tijela, socijalnih znakova, tona glasa).

Olovo u krvi

Krvni test se izvodi za provjeru trovanja olovom. Izloženost olovu u radnika djece uzrokuje oštećenja živčanog sustava, razvojnih kašnjenja, gubitak sluha i problema u ponašanju.

Audiologija

Ovo je test provjere sluha ili problema vezanih uz sluh.

Vid

Ovo je test provjere za gubitak vida ili problema vezanih uz vid.

Ponašanje

Liječnici koriste formalne ljestvice i provjeru kako bi dokumentirali pojavu specifičnih ponašanja, kao što su ponavljajući pokreti, preosjetljivost, zvukovi, kao i socijalne interakcije i igre.

Razvojni testovi

Vaš liječnik će također željeti da dijete prođe kroz niz razvojnih testova za mjerenje kako bi se vidjele njegove vještine u odnosu s drugom djecom iste dobi. Ovi testovi će se mjeriti sljedeće vještine:

Motoričke sposobnosti

To uključuje hodanje, trčanje, skakanje, bacanje i penjanje.

Fina motorika

To je upotreba ruku i prstiju za hvatanje malih predmeta, kao što su gumbi, olovke i škare.

Osjetilne vještine

To je način na koji mozak i tijelo organiziraju i odgovaraju na niz svakodnevnih zvukova, mirisa, okusa i taktilnih iskustva u okruženju.

Vještine igranja

To uključuje kako se vaše dijete igra s igračkama i drugim objektima. Stil i vrsta ponašanja se promatraju.

Vještine brige o sebi

Te vještine uključuju korištenje zahoda, hranjenje, oblačenje i pranje zubi.

Kognitivne vještine

Te vještine uključuju sposobnost da obrati pozornost, slijedi upute, misli, koncentrira se i rješava probleme.

Rezultati testova će omogućiti da se istraže temeljna medicinska ili neurološka stanja koja mogu biti uzrok simptoma, isključiti druga stanja ili bolesti koje mogu dijeliti iste značajke kao i dezintegrativni poremećaj u djetinjstvu, i dati točnu dijagnozu. Točna dijagnoza pomaže razviti najbolji plan liječenja za dijete.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!