Nekontrolirano mokrenje kod djece - enureza
Liječenje enureze
Ukoliko se provedbom temeljnih pravila ne postigne uspjeh, osobito ako se radi o dugotrajnoj enurezi, liječenje se provodi alarmnim uređajima, lijekovima i psihoterapijom
Posebni alarmni uređaj, tzv. "bedwetting alarm", se uključuje nakon što počne mokrenje i tako budi dijete. Dijete spava na posebnoj podlozi koja se oglašava zvučnim signalom kad se smoči. Ova metoda uči dijete da reagira na pun mjehur, a djeluje po principu izazivanja uvjetovanog refleksa, odnosno kondicioniranja. Kako bi ovaj uređaj postigao svoju svrhu, potrebna je suradnja motiviranih roditelja i djece. Ovaj je uređaj najuspješniji oblik liječenja dugotrajne enureze.
Lijekovi koji se danas koriste su imipramin (antidepresiv) i DDAVP (sintetski antidiuretski hormon, dezamino-D-arginin-vazopresin; Dezmopressin 178). Oba mogu biti učinkovita, ali djeluju samo dok ih dijete uzima. Imaju i nuspojave te ih se nikako ne bi smjelo uzimati bez liječnikove preporuke i pregleda djeteta. Općenito se koriste kad nijedna druga terapija nije učinkovita te u posebnim situacijama, kad npr. dijete spava kod nekog drugog ili ide na izlet, ekskurziju.
Psihoterapija može se provoditi individualno ili obiteljski, a preporučuje se kad dijete ima dodatnih emocionalnih problema, nedostatak samopouzdanja i slabiji društveni kontakt.
Strpljenje
S ovim problemom potrebna je strpljivost. Ovaj problem je dugotrajan i frustrirajući, ali se obično rješava kako dijete postaje starije.
Liječnika je potrebno konzultirati ako dijete počne nekontrolirano mokriti i po danu, ako se žali na peckanje pri mokrenju, gubi težinu, ima krv u mokraći ili ako se primijete promjene ponašanja i nedostatak samopouzdanja.
Različiti alternativni postupci kao što su biljni proizvodi od različitih trava, rijetko su učinkoviti, a često skupi pa se treba suzdržati od bacanja novca na sumnjive proizvode koji obećavaju brz uspjeh, a liječe sve od prehlade do karcinoma.
Prognoza enureze
Na dugi rok je prognoza enureze povoljna jer ona u velikoj većini slučajeva prestaje tijekom odrastanja, odnosno, djeca je prerastu. Potrebno je mnogo strpljenja s roditeljima koji su obično vrlo zabrinuti. Poštivanjem temeljnih pravila enureza prestaje kod 10% djece, a kod 20% nastupa poboljšanje. Preostali se slučajevi tijekom daljnjeg vremena spontano oporave.
Alarmni uređaj, lijekovi i psihoterapija uistinu su potrebni u vrlo malom broju tvrdokornih slučajeva.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345