Preponska kila (ingvinalna hernija)
O čemu se radi?
Svakako obratiti pozornost na tu pojavu u području donjeg dijela trbuha bliže preponi koje nestaje kada se beba smiri. Vrlo je vjerojatno da se radi o preponskoj kili (ingvinalnoj herniji - kako je uobičajen stručni naziv). Hernija mora biti pod kontrolom kako bi se pravovremeno pristupilo kirurškoj intervenciji ako se ukaže potreba.
Što je zapravo hernija?
- Radi se o poremećaju dosta čestom u novorođenčadi. Češća je u nedonoščadi, (tj. djece rođene prije 37 tjedana trudnoće) oko 6 puta nego u beba rođenih u terminu. Dječaci su više podložni pojavi hernije nego djevojčice.
- Hernija se javlja zbog izlaska organa, koji imaju svoje normalno mjesto u trbuhu (osobito crijeva, a u djevojčica i jajnik) u jedan od dva preponska kanala, ponekad i u oba koji su normalna anatomska formacija u oba spola.
Koji su uzroci hernije?
Uzroci nastanka hernije nisu u cijelosti poznati: stručnjaci još ne znaju sa sigurnošću zašto se hernija u neke djece javlja, a u druge ne. Značajnu ulogu u nastanku hernije ima sigurno nezrelost struktura trbušnih stjenka, što pojašnjava učestalost hernije u nedonoščadi.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345