Preponska kila (ingvinalna hernija)

Preponska kila (ingvinalna hernija)

Preponska kila (ingvinalna hernija)
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Uzroci nastanka hernije nisu u cijelosti poznati: stručnjaci još ne znaju sa sigurnošću zašto se hernija u neke djece javlja, a u druge ne. Značajnu ulogu u nastanku hernije ima sigurno nezrelost struktura trbušnih stjenka, što pojašnjava učestalost hernije u nedonoščadi.
Kategorija: Dječje bolesti

Hernija u dječaka

Oko sedmog do osmog mjeseca trudnoće u muških fetusa spolne žlijezde - testisi, spuštaju se kroz ingvinalni kanal: izlaze iz trbuha kako bi došli na svoje normalno mjesto u skrotum (mošnje - vrećice smještene ispod spolnog organa - penisa).

  • Nakon rođenja ingvinalni kanali moraju se zatvoriti. No, ako to zatvaranje nije savršeno, ili trbušna stjenka nije dovoljno čvrsta, događa se da i manji napor, kao plač, kašalj ili jednostavno defekacija, izazivaju pojavu hernije. Upravo stoga se mlade mame boje da će plač biti uzrok hernije. No to se neće dogoditi ako za to ne postoje uvjeti, tj. ako je ingvinalni kanal zatvoren i trbušna stjenka dovoljno čvrsta.
  • Hernija se očituje kao izbočenje u području prepone iznad ili sa strane u odnosu na spolne organe. Ako se hernija spusti sve do testisa u skrotum, vrećica se poveća. Vodena kila (hidrokela) znači nazočnost tekućine u skrotalnoj vrećici - nije hernija u pravom smislu, ali može biti popratna pojava tj. uz herniju se može javiti hidrokela koja spontano nestaje.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!