Rubela
Konatalna rubela
Pojava rubele u trudnoći, uza zdravstvene tegobe same trudnice, nosi i velik rizik obolijevanja još nerođenog djeteta. To je poseban medicinski problem. Virus rubele iznimno je opasan po život i intrauterini razvoj djeteta. Pojam konatalna rubela ili konatalni rubelarni sindrom aktivna je zarazna bolest novorođenčeta rođenog od majke koja je tijekom trudnoće bila inficirana virusom rubele i ima tri glavna obilježja: infekcijom moguća zahvaćenost bilo kojeg organa ili organskog sustava, širok spektar kliničke slike i dugotrajnost infekcije s istodobnom mogućnošću daljnjeg širenja virusa, odnosno zaraze na okolinu.
Infekcija djeteta nastaje tijekom razdoblja u kojem se virus rubele nalazi u majčinoj krvi (faza viremije), što se obično događa nekoliko dana prije pojave osipa. Viremija, a posljedično i moguća infekcija, nastaje i u oblicima bolesti bez osipa, kad rubela u trudnice može ostati i neprepoznata. Ishod bolesti u trudnice i njezin utjecaj na još nerođeno dijete mogu biti vrlo različiti; od rođenja potpuno zdravog djeteta do raznih malformacija ili bolesnih stanja, pobačaja odnosno smrti djeteta.
Najvažniji čimbenik o kojem ovisi težina oštećenja i konačni ishod bolesti jest fetalna dob, odnosno vrijeme trudnoće u kojem je infekcija nastupila. U načelu vrijedi pravilo da što je infekcija prije nastupila, u ranijim tjednima trudnoće, to je veća mogućnost infekcije djeteta. Posljedice infekcije su najteže ako je nastupila u prvih 12 tjedana trudnoće (razdoblje organogeneze, tj. razvoja djetetovih organa), jer češće rezultira teškim malformacijama i pobačajem.
Infekcija u kasnoj trudnoći ne rezultira malformacijama nego ostalim kliničkim znakovima bolesti, više s upalnom komponentom (upala mozga, srca, jetre i sl.). Prema dostupnim statističkim podacima se zna da je mogućnost prijenosa infekcije na dijete u prvom tromjesečju trudnoće čak oko 70 - 80 posto, početkom drugog tromjesečja pada na oko 50 posto i nadalje perzistira s tendencijom smanjivanja do kraja trudnoće. Infekcija rubelom u prvom tromjesečju trudnoće može biti medicinski razlog za pobačaj.
Najčešća manifestacija konatalne infekcije je intrauterini zastoj rasta, pa takva djeca, ako se rode, imaju vrlo malu porođajnu težinu za svoju gestacijsku dob. Prema učestalosti slijede različite srčane malformacije, zatim katarakta s poremećenim razvojem oka te poremećen razvoj slušnog organa... Za razliku od postnatalno stečene, konatalna rubela vrlo je često kronična infekcija, što znači da virus može ostati i razmnožavati se u djetetovu organizmu tijekom cijele prve godine života pa i dulje. Važna posljedica toga je da je dijete cijelo to vrijeme zarazno za okolinu, ponajprije preko sekreta (u mokraći i sekretu nosa i ždrijela virus se može zadržati i više od godine dana), što zahtijeva stroge higijenske mjere u njezi malog bolesnika. Prognoza bolesti je u načelu loša.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345