Prolaktinom

Prolaktinom

Prolaktinom
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Prolaktinom je dobroćudni tumor hipofize. Dobroćudni tumori žljezdanog tkiva nazivaju se adenomi. Prolaktinom je najčešći funkcionalni adenom hipofize.
Kategorija: Endokrini sustav

Simptomi prolaktinoma

Mikroadenom ne uzrokuje drugih smetnji osim pojačanog izlučivanja hormona prolaktina, što rezultira stanjem koje se naziva hiperprolaktinemija.
Simptomi tog stanja kod žena su galaktoreja (izlučivanje mlijeka iz dojki bez trudnoće), nepravilne menstruacije, izostanak menstruacija i neplodnost. Kod muškaraca hiperprolaktinemija rijetko izaziva galaktoreju i ginekomastiju (povećanje dojki). U 15% muškaraca javljaju se seksualne disfunkcije, a moguća je i neplodnost.
Većina mikroadenoma ostaje trajno takve veličine i ne rastu više.
Veličina prolaktinoma je proporcionalna stvaranju hormona: što je veći tumor, više su razine prolaktina. Veliki tumori hipofize s umjerenim povišenjem prolaktina (50-100 ng/ml) nisu pravi prolaktinomi i razlikuju se po svom biološkom ponašanju.
Mikroprolaktinomi izazivaju povećanje razine prolaktina i posljedične promjene na spolnim žljezdama (hipogonadizam).
Makroprolaktinomi mogu imati utjecaj na druge hormone hipofize, izazivati glavobolje, poremećaje vidnog polja, strukturne poremećaje i proširenje turskog sedla (koštano ležište u kojem je smještena hipofiza).
Ako se dogodi teži poremećaj cirkulacije i nastane infarkt adenoma hipofize, takvo se stanje naziva apopleksija hipofize, a obilježeno je težim simptomima poput jakih glavobolja, mučnine, povraćanja i poremećaja svijesti. Može biti prisutan poremećaj pokretanja oka (oftalmoplegija), poremećaji vida i zjenica i znakovi meningitisa (ukočenje šije, meningitički znakovi) zbog prisutnosti krvi u moždanoj tekućini. Sindrom se može razvijati polagano tijekom 24-48 sati ili uzrokovati iznenadnu smrt.

Dijagnoza prolaktinoma

Temeljem simptoma posumnja se na prolaktinom koji se dokazuje laboratorijskim pretragama razine hormona u krvi te slikovnim dijagnostičkim pretragama: rtg, CT, MR.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!