Hirzutizam
Liječenje hirzutizma i lijekovi
Liječenje hirzutizma često uključuje kombinaciju metoda samobrige, terapija za uklanjanje dlačica i lijekova.
Terapije uklanjanja dlačica uključuju:
Elektroliza. Ova vrsta terapije uključuje umetanje igle u svaki maleni folikul dlačice i emitiranje pulsa električne struje kako bi oštetili i na kraju uništili folikulu. Elektroliza rezultira trajnim uklanjanjem dlačica, no postupak može biti dosta bolan. Postoje kreme koje se rasporede po vašoj koži kako bi se smanjio neugodan osjećaj. Nuspojave uključuju posvjetljivanje ili tamnjenje kože na tim dijelovima, a rijetko i stvaranje ožiljaka.
Laserska terapija. Laserska terapija je postupak u kojem zrake visoko koncentrirane svjetlosti (laser) prolaze preko kože i tako onemogućavaju folikul i sprječavaju rast dlačica. Pojedini tertmani mogu trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati, ovisno o veličini prostora koji se tretira. Nakon liječenja, neki ljudi imaju duge periode bez rasta dlačica, dok će drugima možda trebati povremeni dodatni tretmani. Laser metoda za uklanjanje dlaka može biti neugodna, možete osjetiti osjećaj vruće masti kako vam prska po vašoj koži. Laserska terapija može izazvati crvenilo i otekline te također može izazvati opekline i promijene boje na koži. Laserski tretmani su skupi.
Terapije lijekovima za liječenje hirzutizma uključuju:
Oralni kontraceptivi. Pilule za kontrolu rađanja ili drugi hormonski kontraceptivi, koji sadrže hormone estrogen i progestin, liječe hirzutizam tako što spriječe produkciju androgena u vašim jajnicima. Moguće nuspojave uključuju vrtoglavicu, mučninu, glavobolju i želučane probleme.
Antiandrogeni. Ove vrste lijekova blokiraju androgene od spajanja na njihove receptore u tijelu. Moguće nuspojave ovakvih lijekova uključuju pospanost, mučninu, nepravilne menstrualne cikluse, poremećaje elektrolita i proljev. Budući da ti lijekovi mogu uzrokovati urođene mane kod djeteta, važno ih je koristiti uz dobru kontracepciju.
Topičke kreme. Takve kreme se primjenjuju direktno na zahvaćeno područje lica i tamo pomažu usporiti novi rast dlačica, ali vas ne mogu osloboditi od postojećih dlačica. Takvoj kremi treba i do dva mjeseca da profunkcionira, a rast dlačica se vraća na staru razinu u roku od osam tjedana kada prestanete konzumirati kremu. Nuspojave mogu uključivati škakljanje, peckanje ili osip na koži.
Nakon početka konzumiranja lijeka za hirzutizam, obično je potrebno bar mjesec dana prije nego što primijetite značajne razlike u rastu dlačica. Tako da je preporučeno da nastavite uzimati lijekove kroz šest mjeseci prije mijenjanja ili dodavanja lijekova ili promjene same doze.
Prenatalna skrb
Ako konzumirate lijekove za hirzutizam, a željeli biste imati dijete, razgovarajte o tome sa svojim liječnikom. Žene koje uzimaju određene lijekove za liječenje hirzutizma se savjetuje da ne zatrudnjuju. Ako imate hirzutizam i neredovite mjesečnice, možda bolujte od sindroma policističnih jajnika, a oni mogu inhibirati plodnost.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345