Aktinomikoza
Definicija aktinomikoze
Aktinomikoza (Actinomycosis) je kronična infekcija najčešće lica i vrata (tzv. cervikofacijalna aktinomikoza) kod koje nastaju apscesi (ograničena nakupina gnoja) i fistule iz kojih se cijedi bistri ili gnojni sadržaj.
Uzročnik aktinomikoze i faktori rizika
Aktinomikozu uzrokuje anaerobna bakterija koja se zove Actinomyces israelli, i koja pripada uobičajenoj, stalnoj flori čovjeka, a najčeće se nalazi u ustima, ždrijelu i debelom crijevu.
Do manifestacije bolesti dolazi kada uzročnik prodre u dubinu tkiva npr. kod povreda i nekih medicinskih zahvata (npr. vađenje zuba, operacija mandula).
Kada se bakterija nađe duboko u tkivu, anaerobni uvjeti (bez prisustva zraka) joj pogoduju da izazove bolest: formira apsces, a koža u zahvaćenim područjima postaje plavkastocrvenkasta, izuzetno tvrda, a kasnije apsces prodre kroz kožu i nastaje drenažni sinus iz kojeg se cijedi gnoj (fistula).
Osim na licu i vratu, aktinomikoza može nastati i u toraksu (zahvaća pluća - plućna aktinomikoza) ili u abdomenu (zahvaća tkivo crijeva).
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345