E. coli infekcije
Koje bolesti može uzrokovati kod čovjeka?
Većina tipova E.coli je bezopasna za čovjeka, no neki mogu kod ljudi izazvati različite bolesti. Sve te bolesti mogu se podijeliti u dvije velike grupe: grupa crijevnih bolesti i grupa piogenih bolesti.
Piogene infekcije
Te infekcije izazivaju uglavnom sojevi E. coli koji se nalaze u mikroflori zdravog ljudskog organizma. Oni su uglavnom oportunisti - budući da normalno žive u crijevima čovjeka, izazivaju bolest samo uz određene preduvjete, ako dospiju iz crijeva u neke druge organe i tkiva.
Najčešće piogene bolesti koje izazivaju su infekcije mokraćnih i spolnih organa..
Infekcije mokraćnog sustava (eng. UTI= urinary tract infections) obuhvaća sve infekcije lokalizirane na bilo kojem dijelu mokraćnog sustava - u bubrezima, ureterima (cijevi kojima prolazi mokraća iz svakog bubrega u mjehur), mokraćnom mjehuru, ili uretri (cijev kojom mokraća istječe iz mjehura). Obzirom na mjesto nastanka dijelimo ih na infekcije donjeg mokraćnog sustava (uretritis, cistitis, prostatitis) i infekcije gornjeg mokraćnog sustava (pijelonefritis). Obzirom na tip infekcije dijele se na simptomatske i asimptomatske, a obzirom na trajanje na akutne i kronične.
Najčešće infekcije mokraćnog sustava su cistitisi (upala mokraćnog mjehura), a njihov najčešći uzročnik je E. coli. Kako su E. Coli normalno prisutne u crijevu, zbog anatomske blizine probavnog i spolnomokraćnog sustava, one mogu dospjeti u mjehur i tu izazvati infekciju. U urogenitalnom traktu čovjeka redovito se nalazi manji ili veći broj E. Coli (normalna mikroflora). Bakterije koje dospiju u mjehur obično se uklanjaju tijekom mokrenja. Međutim, ako bakterije ostanu u mjehuru, lako i brzo se razmnožavaju što dovodi do infekcije. Infekcijom se smatra ako se u mokraći nalazi veliki broj bakterija ( 100.000 ili više u 1 ml mokraće) iste vrste, ili čak i manji broj ali vrlo patogenih bakterija. Prilikom cistitisa E.coli može penetrirati preko mokraćovoda u bubreg i izazvati upalu bubrega (pijelonefritis).
Problem infekcije mokraćnog trakta obuhvaća sve dobne skupine, počevši s novorođenačkom dobi. Žene su sklonije razvoju cistitisa zbog svoje kraće uretre (bakterije ne moraju daleko putovati do mjehura ) i zbog relativno kratkog razmaka između otvora uretre i anusa. Najčešći je kod spolno aktivnih žena u dobi od 20 do 50 godina, ali se može pojaviti i kod spolno neaktivnih ili djevojčica.. Cistitis je rijedak kod muškaraca s anatomski normalnim urinarnim traktom. Starije osobe imaju povećan rizik za razvoj cistitisa.
Čimbenici koji pogoduju nastanku infekcije su: opstrukcija normalnog toka mokraće - kamenci, tumori, povećanje prostate, suženje mokraćovoda i mokraćne cijevi, anatomski ili funkcionalno promijenjen urotrakt - vezikouretralni refluks, nepotpuno pražnjenje mjehura, strana tijela - npr.urinarni kateter, metaboličke i druge bolesti - šećerna bolest, razna oštećenja bubrega, poremećaji u lokalnom i sustavnom imunom odgovoru, dijagnostički, terapijski ili operacijski zahvati na urogenitalnom traktu, trudnoća.
Znakovi infekcije mokraćnog sustava su:
- suprapubična osjetljivost
- bol ili pečenje prilikom mokrenja
- učestalo mokrenje i urgencija mokrenja
- zamućena mokraća
- krv u mokraći
- promjenjen i neugodan miris mokraće
Dojenčad i mala djeca ne moraju imati nikakve znakove bolesti ili mogu imati samo povišenu tjelesnu temperaturu.
E. coli često izaziva i infekcije žučnog mjehura i žučnih vodova. Može uzrokovati i upalu slijepog crijeva, upalu potrbušnice, te gnojne upale kože i rana.
Bakterije E. coli mogu s mjesta primarne lokalizacije prodrjeti u krv i izazvati sepsu.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345