Genitalni herpes i kondilomi
Liječenje genitalnog herpesa i kondiloma
Poput nekih drugih virusa, herpes i papiloma također se ne mogu u potpunosti iskorijeniti i ukloniti iz organizma jer kad jednom prodru u organizam, ostaju skriveni i uvijek spremni da se probude, uzrokujući novu infekciju. No, može ih se držati pod kontrolom, ublažiti najneugodnije simptome, spriječiti razmnožavanje i odgoditi njihovo "buđenje".
Herpes se drži pod kontrolom mastima i zavojima na bazi aciklovira, koji su korisni dok je infekcija još u početnoj fazi i kao prevencija, kako bi se produžio razmak između dvaju infekcija i ublažili simptomi u slučaju recidiva (povratka bolesti i simptoma).
Liječenje kondiloma je kompliciranije jer se oni gotovo nikad spontano ne povlače. U svakom slučaju, treba ih odstraniti nekom od raspoloživih metoda.
Moguće posljedice genitalnog herpesa i kondiloma
Genitalni herpes ne ostavlja posljedice, osim povremenih recidiva i činjenice da osoba ostaje trajni potencijalni prenositelj zaraze.
Naprotiv, papiloma virus može biti jako opasan za žene (kao i za muškarce). Njegovo prisustvo u cerviksu (grliću maternice) može oštetiti stanice, uzrokujući razvoj karcionoma. Uostalom, u gotovo svim slučajevima tumora grlića maternice prisutan je i papiloma virus.
Stoga je vrlo važno da se žena redovito podvrgava rutinskim pregledima (Papa test svake godine, a ukoliko su prisutne anomalne stanice, i češće). Naime, što se prije započne s antitumoralnom terapijom, veće su šanse za izlječenje.
Odstranjivanje kondiloma
Učinkovitih tehnika za odstranjivanje izraslina uzrokovanih papiloma virusom ne nedostaje. Odluku o izboru odgovarajuće metode donosi liječnik:
- Kaustične supstance - radi se o mastima, prvenstveno na bazi trikloracetilne kiseline, koje se nanose na izrasline pod lokalnom anestezijom i imaju nagrizajuće djelovanje. Ova je metoda previše agresivna jer korištene supstance - izrazito nadražujuće - mogu oštetiti vaginalni epitel (tkivo). Osim toga, postoji opasnost da u procesu zarastanja dođe do stvaranja krasta koje mogu zatvoriti vaginalni kanal.
- Dijatermokoagulacija - agresivnija je od lasera, dakle ne omogućuje da se preventivno djelovanje proširi na područje oko izraslina. Sastoji se u spaljivanju kondiloma, postupku nakon kojeg ostaje mala opeklina na mjestu pogođenom strujom i ožiljak. Velik broj ožiljaka mogao bi izazvati niz neugodnih posljedica: stenozu (sužavanje stijenki vagine), bol prilikom spolnih odnosa i probleme pri porodu.
Interferon i imiquimod
Za sprečavanje neugodnog djelovanja kaustičkih supstanci koristi se interferon, supstanca snažnog antivirusnog djelovanja, sposobna potaknuti prirodni obrambeni mehanizam organizma. Ubrizgava se direktno u kondilome, bez lokalne anestezije.
Nanošenje krema na bazi imiquimoda, aktivnog antivirusnog principa, može obaviti sama oboljela osoba. No, uvijek je treba zatražiti pomoć liječnika kako bi se provela adekvatna terapija i sprječavanje recidiva bolesti.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345