Hepatitis C
Uzroci hepatitisa C
Hepatitis C uzrokovan je hepatitis C virusom (HCV).
Nakon otkrića hepatitis A i B virusa krajem 1960-ih i početkom 1970-ih postalo je jasno kako se velik broj akutnih i kroničnih upala jetre ne može pripisati ovim dvama virusima. Stoga je postavljena pretpostavka o trećem virusu koji je nazvan "non-A non-B". Ovaj je mikroorganizam napokon identificiran 1989. godine kad je kloniran genom virusa i nazvan hepatitis C virus (HCV). HCV je blisko povezan s flavivirusima i pestivirusima. Genetska organizacija i proteinski proizvodi svrstali su ga u porodicu flaviviridae iako nije dovoljno raznolik da bi ga se svrstalo u poseban rod. HCV nije srodan nijednom od poznatih hepatitis virusa; hepatitis G virus mu je daljnji rođak.
HCV genom je RNA molekula. U takvim virusima enzim polimeraza nema sposobnost ispravljanja grešaka napravljenih tijekom umnožavanja virusa i rezultat su brojne mutacije. Neke od tih mutacija su za virus smrtonosne (letalne mutacije), međutim drugi virusi preživljavaju i odgovorni su za ogromnu raznolikost koja obilježava HCV. Ova raznolikost iznimno je važna za dijagnozu infekcije, razvoj bolesti i odgovor na liječenje; sprječava razvoj cjepiva, omogućuje virusu bijeg od obrambenih mehanizama organizma i umanjuje odgovor na antivirusnu terapiju.
Raznolikost virusa, ovisno o stupnju, definira se kao kvazi-vrste i genotipovi.
Kvazi-vrste (engl. quasispecies) su obitelji različitih, ali ipak vrlo podudarnih virusa koji se razvijaju unutar zaraženog bolesnika tijekom vremena. Kvazi-vrste su 95% međusobno podudarne. Razlike među kvazi-vrstama vidljive su jedino u dijelu virusa koji se brzo mijenja (tzv. hipervarijabilne regije). Obično se jedan dominantni dio s vremenom mijenja i zamijeni s jednim ili više drugačijih oblika zbog vanjskih pritisaka(obrambeni sustav tijela) na kvazi-vrstu. Kliničke posljedice kvazi-vrsta nisu potpuno razjašnjene; postoje dokazi o njihovoj važnosti za preživljavanje virusa u čovjeku, razvoj infekcije tijekom vremena i odgovor na liječenje.
Tijekom vremena, stupanj HCV raznolikosti razvio se u nekoliko različitih genotipova čija je međusobna podudarnost 80%. Razlikujemo šest genotipova i bezbroj podtipova HCV-a. Razvoj genotipova najvjerojatnije je posljedica niza faktora: imunološke selekcije, načina infekcije, učinkovitosti razmnožavanja virusa i njegova kretanja. Stoga postoji različita geografska raspodjela pojedinih genotipova. Klinički značaj virusnih genotipova nije posve jasan, no izgleda kako ima važan učinak na odgovor na interferonsku terapiju.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345