Hepatitis D
Kronični hepatitis D (delta hepatitis)
Kronični hepatitis D može nastati nakon akutne koinfekcije s HBV, ali po stopi koja nije viša od one za kronični hepatitis B. To znači da premda HDV koinfekcija može pojačati težinu akutnog hepatitisa B, HDV ne povećava vjerojatnost progresije prema kroničnom hepatitisu B. Međutim, kada se HDV superinfekcija pojavi u osobe koja je već kronično inficirana s HBV, tada je dugotrajna HDV infekcija pravilo a posljedica koja se može očekivati je pogoršanje jetrene bolesti. Osim po težini, kronični hepatitis B plus D ima slične kliničke i laboratorijske osobitosti onima koji se vide kod hepatitisa B samog. U pravilu nastaje kronični aktivni hepatitis, sa ili bez ciroze, dok je kronični perzistetntni hepatitis izuzetak. Jasna serološka osobitost kroničnog hepatitisa D je prisustvo antitijela u cirkulaciji usmjerenih na mikrosome jetre i bubrega (anti-LKM); međutim, anti-LKM koja se nalaze u hepatitisu D označavaju se kao anti-LKM3 i ona su različita od anti-LKMl koja se nalaze u bolesnika s autoimunim kroničnim aktivnim hepatitisom i u podskupini bolesnika s kroničnim hepatitisom C.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345