Kolera

Kolera

Kolera
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Kolera je kratkotrajna, akutna infekciozna bolest koju uzrokuje Vibrio cholerae karakterizirana obilnim, bezbolnim, vodenastim proljevima, povraćanjem i simptomima dehidracije.
Kategorija: Infekcije

Liječenje kolere

Osnova terapije je nadoknada tekućine i elektrolita koji se gube stolicom bilo (u lakšim slučajevima) na usta ili, češće, intravenskim infuzijama.
Kombinacija fiziološke otopine NaCl-a i izotonične otopine NaHCO3 u omjeru 2 : 1 se može davati sve dok je potrebna rehidracija. Moguća je i kombinacija fiziološke otopine NaCl-a i 1/6 molarne otopine natrijeva laktata u istom omjeru.
Laktate odnosno bikarbonate je bitno davati zbog suzbijanja acidoze koja nastaje zbog gubitka bikarbonata stolicom.
Nadoknađivanje tekućine se dijeli u dvije faze: faza rehidracije i faza podržavanja.
U fazi rehidracije se davanjem tekućine intravenski pokušava nadoknaditi manjak koji već postoji, moraju se dati velike količine tekućine brzo (i po 1 lit. u 15 min.) sve dok puls na zapešću ne postane dobro opipljiv, potom se rehidracija izvodi nešto sporije (1 lit. u 30 do 45 min.). Za potpunu nadoknadu je nekad potrebno dati i više od 5 litara tekućine.
U fazi podržavanja se pokušava nadoknaditi gubitak koji nastaje stolicom nakon što smo bolesnika rehidrirali. Najbolje u tu svrhu služi tzv. kolera krevet kojim se može mjeriti volumen izgubljene tekućine i isti se nadoknađuje, ukoliko se nadoknađuje na usta volumen nadoknađene : volumen izgubljene tekućine mora biti 1,5 : 1.
Bolesniku od kolere se daju tetraciklini 4 x 500 mg u prva tri dana, ova terapija smanjuje trajanje proljeva i količinu stolice, te skraćuje trajanje izlučivanja uzročnika.

Prevencija kolere

Profilaksa je kompleksna i uključuje sanitaciju okoline, visoki nivo osobne higijene, adekvatnu opskrbu vodom i kanalizaciju. Korištenje flaširanih voda, izbjegavanje sirovih povrća i slabo kuhanih morskih plodova u hrani također pomaže. Cijepljenje nije pokazalo dobre rezultate (imunizacija traje maksimalno 3 mjeseca i uspješna je tek u 50% cijepljenih). Kolera je karantenska bolest (izolacija i prijava bolesnika), koja zahtjeva kućni nadzor nad osobama koje su bile u kontaktu s bolesnima + tetraciklini 2g u četiri dnevne doze kroz dva dana i uzimanje stolice za analizu. Istodobno se mora vršiti i dezinfekcija rublja, posteljine itd. tih osoba.

www.medicina.hr

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!