Tetanus
Klinička slika tetanusa
Klinička slika i težina bolesti uvelike ovise o promjenama koje se kod tetanusa javljaju na svim važnijim sustavima (središnji živčani sustav, kardiovaskularni, respiratorni, autonomni živčani, endokrini sustav, te mnogi drugi organi).
Inkubacija traje od dva dana pa sve do nekoliko mjeseci. Prvi simptomi su ukočenje mišića uz lagano povišenje temperature. Najranije dolazi do ukočenosti mišića za žvakanje tako da bolesnik teško otvara usta (trismus). Ukočenost muskulature lica (suženi očni nabori, stalni smiješak - risus sardonicus) dovodi do karakterističnog izraza lica (facies tetanica). Dolazi do kontrakcija leđne muskulature, tako da bolesnik leži savijen u luku prema natrag. Zahvaćenost muskulature prsnog koša i trbuha dovodi do smetnji u disanju, dok su na udovima jače pogođeni mišići bliži trupu.
Osim napetosti mišića kod težih oblika se javljaju i reflektorni grčevi cjelokupne muskulature, koji su za bolesnika, koji je uvijek pri svijesti, izrazito bolni i mučni. Grčenje mišića kod bolesnika mogu provocirati buka, strujanje vjetra ili trešnja kreveta. Ti grčevi kod lakših oblika traju svega nekoliko sekundi i rijetki su, dok se kod teže bolesti mogu javljati svako nekoliko minuta i trajati i po cijelu minutu. Kako se javlja grč respiratorne muskulature dolazi do prestanka disanja s pojavom cijanoze i smrti. Kontrakcije sfinktera dovode do zastoja mokraće i stolice. Bolesnici s tetanusom se jako znoje.
Opisana klinička slika je generalizirani oblik tetanusa, a njegovi posebni oblici su:
Ginekološki tetanus: obično nastaje nakon kriminalnog abortusa, s unošenjem spora direktno u maternicu, gdje su uvjeti za njihovu aktivaciju povoljni. Kako je maternica jako dobro prokrvljena, postoje i uvjeti za veliku apsorpciju toksina, tako da se uz kratku inkubaciju javljaju simptomi teškog generaliziranog tetanusa.
Tetanus novorođenčadi: uzrokovan je unošenjem spora u pupčanu ranu, uslijed neadekvatnog postupka s pupčanom vrpcom. Bolest se javlja između 7. i 14. dana života, prvi simptom je nemogućnost sisanja. Bolest je jako teška, smrtnost je visoka zbog rane dobi djeteta.
Rjeđi od generaliziranog je lokalni tetanus. Karakteriziran je ukočenošću mišića samo u području ozljede (npr. ukočenost mišića noge kod ozljede na nozi). Poseban oblik je cefalički tetanus, kod kojeg je rana, a samim time i simptomi na glavi. Javlja se slabost jednog ličnog živca, sa grčevima žvačne, ždrijelne i muskulature grkljana. Ovo za posljedicu može imati smetnje pri gutanju i disanju, pa čak i smrt uslijed ugušenja. Cefalički tetanus je češći kod djece povezan s kroničnom upalom srednjeg uha.
U slučaju ozdravljenja grčevi postupno prestaju, kao i ukočenost koja nestaje za nekoliko tjedana.
Kod teških slučajeva smrt nastupa već prvog tjedna, najčešće uslijed ugušenja ili zbog cerebralne intoksikacije s visokom temperaturom i poremećajima svijesti.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345