Ozljeda prednjeg križnog ligamenta
Dijagnosticiranje ozlijeđenog prednjeg križnog ligamenta i pretrage
Tijekom fizičkog pregleda liječnik će pregledati koljeno zbog otekline i osjetljivosti uspoređujući ozlijeđeno koljeno s neozlijeđenim koljenom. Liječnik može staviti koljeno u različite pozicije kako bi procijenio raspon gibanja i ukupnu funkciju zgloba.
Često se dijagnoza donosi samo na temelju fizičkog pregleda, ali su vam potrebne pretrage kako bi se isključili drugi uzroci i kako bi se utvrdila ozbiljnost ozljede.
Pretrage za dijagnosticiranje ozlijeđenog prednjeg križnog ligamenta su:
Rendgen
Možda će biti potreban rendgen kako bi se isključila fraktura kostiju. Međutim, rendgen ne može prikazati meka tkiva, kao što su ligamenti i tetive.
Magnetska rezonancija (MR)
Prilikom snimanja koristi se jako magnetsko polje i radiovalovi za stvaranje slike tvrdih i mekih tkiva u vašem tijelu. MR može pokazati opseg ozljede prednjeg križnog ligamenta i znakove oštećenja drugih tkiva u koljenu.
Ultrazvuk
Ultrazvuk se može koristiti za provjeru ozljeda u ligamentima, tetivama i mišićima koljena.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345