Reiterov sindrom

Reiterov sindrom

Reiterov sindrom
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Reiterova bolest spada u skupinu reaktivnih artritisa što znači da su zglobni simptomi u toj bolesti posljedica neke infekcije u tijelu redovito iz probavnog ili urogenitalnog trakta. Karakteriziran je trijasom simptoma.
Kategorija: Kosti

Klinička slika Reiterovog sindroma​

Simptomi se pojavljuju unutar 1 do 3 tjedna nakon proljeva ili uretritisa. Opći simptomi su obično blagi, a specifični sindromi dijele se na :

  • periferni zglobovi - otečeni, crveni i vrlo osjetljivi, zakočeni i povezani s bolovima u mišićima. Najčešće zahvaćeni zglobovi su koljena, gležnjevi i stopala. Križobolja može biti rani simptom i karakteristično je za nju da se pogoršava mirovanjem. Također su zahvaćene enteze (hvatišta tetiva) i to najčešće pete, manje simfiza, laktovi, kuk i rame.
  • oko - konjuktivitis je najčešća očna manifestacija reaktivnog artritisa, no može se raditi i o težim oblicima upale oka kao uveitis ili infekcija spojnice.
  • uretritis - može biti glavna značajka reaktivnog artritisa čak i u oblicima koji se javljaju nakon probavnih upala. Treba voditi računa i o prostati zato što se prostatitis javlja u 80% bolesnika. Također kao reakcija na upalu može se razviti i hemoragični cistitis, koji spontano prolazi.
  • ponavljajući proljevi obično su umjerenog stupnja, ali su vrlo često prisutne i tzv. "tihe" upale crijeva.
  • ulceracije - promjene na sluznicama (usta, glans penisa) su bezbolne i zato vrlo često nezabilježene. Na koži se javljaju u početku bistri mjehurići koji se pretvore u makule, papule i nodule. Na koži se također može javiti i nodozni eritem o čemu treba voditi računa prilikom njegove diferencijalne dijagnoze.
  • od ostalih simptoma treba spomenuti kardijalne komplikacije, bubrežnu amiloidozu, kolagenozni kolitis, purpuru i tromboflebitis.

Dijagnostika Reiterovog sindroma​

Temelji se na anamnezi i kliničkom pregledu, a sve se to potkrijepljuje laboratorijskim nalazima koji otkrivaju upalu, uzročnika i eventualno HLA B-27. Ne smijemo zaboraviti i RTG zahvaćenih zglobova i kralješnice.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!