Slomljena noga

Slomljena noga

Slomljena noga
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 16.04.2018.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Slomljena noga je puknuće ili napuknuće na jednoj od kostiju u nozi. Lom noge može biti tako jednostavan i mali kao vlas kose, što je uobičajeno kod trkača. Ili može biti težak, zdrobljeni lom koji je uslijedio zbog prometne nesreće.
Kategorija: Kosti

Testovi i dijagnoze slomljene noge

Potreban je rendgen kako bi se utvrdio opseg loma, treba točno odrediti njegovu lokaciju i odrediti opseg ozljede na susjedne zglobove. Ponekad, liječnik može preporučiti kompjuteriziranu tomografiju (CT) ili magnetsku rezonanciju (MR) kako bi dobio detaljnije slike.

Liječenje slomljene noge i lijekovi

Liječenje prijeloma noge će varirati, ovisno o vrsti loma. Prijelomi su svrstani u jednu ili više od sljedećih kategorija:

Otvoreni (složeni) lom
U ovoj vrsti loma, koža je probodena slomljenom kosti. Ovo je ozbiljno stanje koje zahtijeva hitno, agresivno liječenje kako bi se smanjile šanse za infekciju.

Zatvoreni lom
Kod zatvorenih prijeloma, okolna koža ostaje netaknuta.

Nepotpun lom
U ovoj vrsti loma, kost pukne, ali ne do kraja, to jest, nije odvojena na dva dijela.

Potpun lom
Kod potpunog loma, kost pukne na dva ili više dijela.

Raseljeni lom
Kod ovakve vrste loma, koštani fragmenti na svakoj strani loma nisu usklađeni. Raseljeni lom može zahtijevati operaciju radi ispravnog poravnanja kostiju.

Usitnjeni lom
U ovoj vrsti loma kosti su podijeljene na nekoliko dijelova. Ovaj tip prijeloma može zahtijevati operaciju radi potpunog ozdravljenja.

Savijeni (nepotpuni) lom
U ovoj vrsti loma, kost pukne, ali ne do kraja, kao kad pokušate slomiti zelenu grančicu, a ona ne pukne do kraja. Ovakva vrsta loma je češća kod djece jer su njihove kosti mekše i fleksibilnije nego što su kod odraslih osoba.

Namještanje noge
Inicijalni pregled za slomljenu nogu obično počinje u hitnoj pomoći. Ovdje liječnici obično procijene vaše ozljede i imobiliziraju nogu s longetom. Ako imate raseljeni lom, liječnik će možda morati namjestiti dijelove kostiju na njihove prave pozicije prije primjene longete, proces nazvan redukcija. Ovisno o boli i oteklini, možda ćete trebati nešto za opuštanje mišića, sedativ ili čak opću anesteziju prije ovog postupka.

Imobilizacija
Ograničavanje kretanja slomljene kosti je najvažnije za iscjeljivanje. Da biste to učinili, možda ćete morati nositi longetu ili gips. A možda ćete morati koristiti i štake ili štap kako ne bi zadržavali težinu na ozlijeđenoj nozi, to može potrajati šest do osam tjedana ili dulje.

Lijekovi
Vaš liječnikDoktor. Ovlašteni praktikant medicine. može preporučiti više lijekova za bolove za koje vam ne trebaju recepti, ali ako osjećate jake bolove možda vam da i neke jače lijekove na receptPropisivanje lijeka i način njegova korištenja od strane odabranih liječnika..

Terapija
Nakon što vam uklone gips ili longetu, vjerojatno ćete trebati vježbe rehabilitacije ili fizikalnu terapiju kako bi se smanjila ukočenost i vratila pokretljivost u ozlijeđenu nogu. Zato što neko vrijeme niste kretali nogu, možete imati krute i oslabljene mišiće u nepovrijeđenim područjima. Rehabilitacija može pomoći, ali može potrajati i do nekoliko mjeseci, ili čak i više, do potpunog ozdravljenja od teške ozljede.

Operacija ili drugi postupci
Imobilizacija liječi većinu slomljenih kostiju. Međutim, operacija je potrebna kako bi stabilizirala neke lomove. Fiksacijski uređaji, kao što su žice, pločice, čavlići ili vijci, mogu biti potrebni za održavanje pravilnog položaja kostiju tijekom liječenja. Ovi unutarnji fiksacijski uređaji mogu biti potrebni ako imate slijedeće ozljede:

  • Višestruke frakture
  • Nestabilan ili raseljen lom
  • Napukli koštani dijelovi koji mogu ući u zglob
  • Ozljede na okolnim ligamentima
  • Lomovi koji se protežu u zglob
  • Prijelomi koji je rezultat teških nesreća
  • Lomovi u određenim područjima noge, kao što je bedrena kost

Većina unutarnjih fiksacijskih materijala ostaje na mjestu. Ostali se uklone nakon što kost zacijeli, dok su neki izrađeni od materijala koji se s vremenom apsorbiraju u tijelo. Komplikacije su rijetke, ali mogu uključivati poteškoće sa zacjeljivanjem rane, infekcije i nedostatak zacjeljivanja kostiju.

Za neke ozljede, liječnik može preporučiti vanjski fiksacijski uređaj, okvir koji viri izvan noge, a pričvršćen je na kosti s iglama. Ovaj uređaj osigurava stabilnost u procesu ozdravljenja i obično se uklanja nakon otprilike šest do osam tjedana. Postoji rizik od infekcije oko kirurške igle koja je spojena na vanjski fiksacijski uređaj.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!