Slomljeni kuk

Slomljeni kuk

Slomljeni kuk
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 14.05.2018.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Prijelom kuka je ozbiljna ozljeda, osobito ako ste stariji, a komplikacije mogu biti opasne po život. Srećom, operacija za ispravak prijeloma kuka je obično vrlo učinkovita, iako oporavak često zahtijeva vrijeme i strpljenje.
Kategorija: Kosti

Faktori rizika za lom kuka

Kombinacija čimbenika može povećati rizik od frakture kuka.

Dob

Stopa prijeloma kuka znatno se povećava s dobi. Kako starite, smanjuje vam se gustoća kostiju, opada vam osjećaj za ravnotežu i slabi vam vid, a vaše vrijeme reakcije se usporava. Ako niste aktivni, vaši mišići imaju tendenciju da oslabe s dobi. Svi ovi faktori u kombinaciji mogu povećati rizik od frakture kuka. Gotovo 9 od 10 prijeloma kuka javlja se kod ljudi starijih od 65 godina.

Spol

Oko 80 posto prijeloma kuka se javlja kod žena. Žene brže gube gustoću kostiju nego muškarci. Pad razine estrogena koji se pojavljuje s menopauzom ubrzava gubitak gustoće kostiju, te se povećava rizik od prijeloma kuka kako odmiče vrijeme nakon menopauze. No muškarci također mogu razviti opasno niske razine gustoće kostiju.

Kronične bolesti

Osteoporoza je najznačajniji i dobro poznati faktor rizika za prijelom kuka, ali i druga medicinska stanja mogu povećati rizik od koštane krhkosti. To su endokrini poremećaji, kao što je pretjerano aktivna štitnjača, te crijevni poremećaji, koji mogu smanjiti apsorpciju vitamina D i kalcija.

Određeni lijekovi

Neki lijekovi, najčešće oni koji se koriste za kronične bolesti, poput visokog krvnog tlaka i astme, imaju loš učinak na vaše koštano zdravlje kada ih se dugoročno konzumira.

Prehrambeni problemi

Nedostatak kalcija i vitamina D u prehrani, dok ste mladi, smanjuje vašu najvišu moguću koštanu masu i povećava rizik od kasnijih prijeloma u životu. Ozbiljni poremećaji prehrane, kao što su anoreksija i bulimija, mogu oštetiti vaš kostur tako što mu ne daju esencijalne hranjive tvari potrebne za izgradnju kostiju.

Tjelesna neaktivnost

Budite aktivni, hodajte, jer pomoću aktivnosti pomažete u jačanju kostiju i mišića, što pad i prijelom čini manje vjerojatnim. Ako niste dovoljno aktivni, vjerojatno imate nižu gustoću kostiju i slabije kosti. Osim toga, dugotrajno mirovanje ili nepokretnost može dovesti do gubitka koštane mase.

Konzumiranje duhana i alkohola

Pušenje i pretjerana konzumacija alkohola može ometati normalne procese koštane izgradnje, što će rezultirati gubitkom gustoće kostiju.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!