Edem

Edem

Edem
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Edem je oteklina uzrokovana viškom tekućine zarobljenom u tkivu vašeg tijela. Iako edem možete dobiti na bilo kojem dijelu vašeg tijela, najčešće se primjećuje na rukama, dlanovima, nogama, zglobovima i stopalima.
Kategorija: Koža

Uzroci edema

Edem nastaje kada sićušne krvne žilice u našem tijelu (kapilare), propuštaju tekućinu. Do ovog oštećenja može doći zbog ili povećanog pritiska na kapilare, ili zbog smanjene razine seruma albumina, proteina u krvi. Kada vaše tijelo osjeti da kapilare popuštaju, bubrezi počinju zadržavati više natrija i vode od normalne količine kako bi nadoknadili izgubljenu tekućinu iz krvnih žila. To opet povećava količinu tekućine koja cirkulira kroz vaše tijelo, što uzrokuje kapilare da više propuštaju. Tekućina iz kapilara tako curi u okolno tkivo, što uzrokuje da tkivo nabubri.

Blagi slučajevi edema mogu nastati ako:

  • Sjedite ili boravite predugo u jednom položaju
  • Jedete previše slane hrane
  • Kao predmenstrualni znakovi i simptomi
  • U trudnoći, što može uzrokovati oticanje u rukama, nogama i licu od zadržavanja viška tekućine

Edem može biti nuspojava nekih lijekova, uključujući:

  • Lijekovi koji otvaraju krvne žile (vazodilatatori)
  • Blokatori kalcijevih kanala (antagonisti kalcija)
  • Nesteroidni protuupalni lijekovi
  • Estrogeni
  • Određeni lijekovi za dijabetes koji se nazivaju tiazolidindioni

Međutim u nekim slučajevima edem može biti znak ozbiljnijih temeljnih medicinskih stanja.

Bolesti i stanja koja mogu uzrokovati edem uključuju:

Kongestivno zatajenje srca. Kada jedna ili obje vaše pretklijetke izgube sposobnost da učinkovito pumpaju krv, krv se može zadržati u nogama, gležnjevima i stopalima, uzrokujući edem.

Ciroza. Ova bolest uzrokuje ožiljke na jetri, što u biti ometa funkciju jetre, što uzrokuje promjene na hormonima i kemijskim tvarima koje reguliraju tekućinu u tijelu, uz to što povećavaju pritisak na veliku krvnu žilu koja nosi krv iz crijeva, slezene i gušterače u jetru. Ovi problemi mogu dovesti do nagomilavanja tekućine u nogama i trbušnoj šupljini.

Bubrežne bolesti. Kada imate bolest bubrega, bubrezi neće moći eliminirati dovoljno tekućine i natrija iz krvi. Dodatna tekućina i natrij povećavaju pritisak na krvne žile, što uzrokuje edem. Edem povezan s bolesti bubrega obično se javlja u nogama ili oko očiju.

Oštećenje bubrega. Oštećenje sićušnih krvnih žila u bubrezima (glomerula), koji filtriraju zagađenu vodu i višak vode iz krvi, mogu dovesti do nefrotskog sindroma. Jedan rezultat nefrotskog sindroma je niska razina proteina (albumina) u krvi, što može dovesti do nakupljanja tekućine i edema.

Slabost ili oštećenje vena na nogama. Kronična venska insuficijencija je stanje u kojem su vene i zalisci na venama u nogama oslabljeni ili oštećeni i ne mogu pumpati dovoljno krvi natrag u srce. Preostala krv povećava pritisak u venama, što uzrokuje oticanje.

Neadekvatan limfni sustav. Vaš limfni sustav pomaže očistiti višak tekućine iz tkiva. Ako je ovaj sustav oštećen, bilo zbog limfedema koji se pojavljuje sam od sebe (primarni limfedem), ili zbog bolesti ili nekog medicinskog stanja, kao što je rak ili infekcija (sekundarni limfedem), limfni čvorovi i limfne žile koji odvode ta područja, možda neće funkcionirati ispravno i to sve rezultira edemom.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!