Pelenski osip, kako ga izbjeći
Simptomi pelenskog osipa
- najčešće počinje laganim crvenilom u pelenskoj regiji
- obično ne zahvaća kožne nabore
- koža postaje mrljasta, bolna i vruća na dodir
- područje guze i gornjeg dijela bedara mogu se zacrvenjeti i vlažiti
- mogu se razviti i ograničeni dijelovi suhe i perutave kože
- katkad se može javiti i mjehurići, koža se ljušti i postaje bolno osjetljiva
- u najtežim slučajevima koža se može i ognojiti
Pelenski osip može se pojaviti bilo kad, i bez naizgled posebnog razloga, jer neka dojenčad zbog prirodno osjetljivije kože mogu mu biti sklonija. Postoje i određena razdoblja u kojima su bebe znatno osjetljivije i podložnije pelenskom osipu, a to su:
- prijelazno razdoblje od dojenja na prehranu bočicom
- nicanje prvih zubića
- uvođenje nemliječne hrane
- prvi obroci kravljeg mlijeka
- nakon terapije antibioticima (uz koju se često javlja i proljev).
Iritacija ili infekcija
Najčešće ga uzrokuju kontaktna iritacija i/ili lokalna kožna infekcija kao posljedica pretjerana razmnožavanja različitih bakterija (najčešće Staphylococcus aureus) i gljivica (najčešće Candida albicans).
Najčešći razlozi kontaktne iritacije
- rijetko mijenjanje pelena (predug kontakt s mokraćom ili stolicom)
- nedovoljno čišćenje kože od ostataka mokraće i stolice
- antibiotska terapija
- proljev
- preosjetljivost na neku hranu
- reakcija na kemijske sastojke jednokratnih pelena (primjerice, natrijev poliakrilat, koji tekućinu u pelenama pretvara u gel)
- reakcije na kemijske sastojke deterdženata i omekšivača kod upotrebe tetra pelena
- vlažno i toplo okruženje ljeti
Lokalna kožna infekcija
Jedan od najčešćih oblika pelenskog osipa nastaje tako što gljive iz unutarnjih organa dođu u kontakt s oštećenjima na koži i dovedu do pojave gljivičnog osipa. Na genitalnom području koža je blago otečena, na dodir hrapava, a na pelenskom predjelu obično crvena, s razasutim mrljicama. Kod takvih promjena obvezno se treba obratiti pedijatru, koji će nakon uvida u promjene propisati odgovarajuće terapijsko sredstvo - antimikotičku mast ili antiseptik koji učinkovito djeluje na gljive primjerice Octenisept.
Ako bakterije prodru u oštećenu kožu, dolazi do impetigo pelenskog osipa. Na koži se razvijaju mjehurići veličine kovanice, koji se poslije pretvaraju u kraste boje meda. I u tom slučaju obvezno se treba javiti liječniku.
Ostali razlozi
U sljedećim situacijama potrebno je svakako konzultirati pedijatra: ako se osip ne povuče za dva ili tri dana, a poduzeli ste sve mjere; ako postoji osip i na drugim dijelovima tijela, a beba ima povišenu temperaturu i povraća; ako se jave proljev i osip u kombinaciji; ako je koža natečena, ili su prisutni gnojni prištići, mjehurići ili kraste.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345