Aplastična anemija
Liječenje aplastične anemije i lijekovi
Liječenje aplastične anemije može uključivati promatranje za blaže slučajeve, transfuziju krvi i lijekove za teže slučajeve, a u teškim slučajevima može biti potrebna transplantacija koštane srži. Teška aplastična anemije, kod koje je broj krvnih stanica iznimno nizak je po život opasno stanje i zahtijeva hitnu hospitalizaciju i liječenje.
Transfuzija krvi
Liječenje aplastične anemije obično uključuje transfuziju krvi kako bi se kontroliralo krvarenje i smanjili simptomi anemije. Transfuzija krvi nije lijek za aplastičnu anemiju, ali može olakšati simptome davanjem krvnih stanica koje koštana srž nije proizvela. Transfuzija može uključivati:
Crvene krvne stanice
Transfuzija crvenih krvnih stanica podiže broj crvenih krvnih stanica. To pomaže olakšati anemiju i umor.
Trombociti
Transfuzija trombocita radi se kako bi se spriječilo prekomjerno krvarenje.
Iako uglavnom ne postoji ograničenje za broj transfuzija krvnih stanica, ponekad mogu nastati komplikacije kod čestih transfuzija. Crvene krvne stanice sadrže željezo koje se može akumulirati u tijelu i oštetiti vitalne organe, ako se višak željeza ne liječi. Lijekovi mogu pomoći tijelu da se oslobodi viška željeza. Druga moguća komplikacija je da tijekom vremena tijelo može razviti antitijela na crvene krvne stanice koje dobivate transfuzijom, čime će one biti manje učinkovite kod olakšavanja simptoma.
Presađivanje matičnih stanica
Transplantacija matičnih stanica, kako bi se obnovila koštana srž, od donatorovih stanica, može biti jedini uspješan tretman za osobe s teškom aplastičnom anemijom. Transplantacije matičnih stanica, koja se također zove presađivanje koštane srži, općenito je izbor za ljude koji su mlađi i imaju odgovarajućeg donatora, najčešće brata ili sestru.
Zdrave matične stanice od donora se filtriraju iz krvi i intravenozno ubacuju u krvotok oboljele osobe, gdje odlaze u šupljine koštane srži i počinju proizvodnju novih krvnih stanica. Postupak zahtijeva dugotrajan boravak u bolnici. Nakon transplantacije, dobit ćete lijekove koji sprječavaju odbacivanje doniranih matičnih stanica.
Transplantacije matičnih stanica nosi određene rizike. Postoji mogućnost da tijelo odbije transplantaciju, što dovodi do po život opasnih komplikacija. Osim toga, nije svatko kandidat za transplantaciju ili niti može pronaći odgovarajućeg donatora.
Imunosupresivi
Za ljude koji ne mogu na transplantaciju koštane srži ili je aplastična anemija posljedica autoimune bolesti, liječenje može uključivati lijekove koji mijenjaju ili potiskuju imunološki sustav (imunosupresivi).
Kortikosteroidi, poput metilprednizolona često se daju u isto vrijeme kada i imunospresivi.
Imunosupresivi mogu biti vrlo učinkoviti u liječenju aplastične anemije. Problem je što ovi lijekovi dodatno oslabljuju imunološki sustav. Također je moguće da se nakon što prestanete uzimati te lijekove, aplastična anemija vrati.
Stimulansi koštane srži
Neki lijekovi kao što su sargramostim, filgrastim i pegfilgrastim i epoetin alfa mogu pomoći stimulirati koštanu srž da proizvodi nove krvne stanice. Često se koriste u kombinaciji s imunosupresorima.
Antibiotici i antivirusni lijekovi
Aplastična anemija slabi imunološki sustav. Imate manje bijelih krvnih stanica koje se bore protiv infekcija. Time postajete osjetljiviji na infekcije.
Na prvi znak infekcije posjetite liječnika. Ako imate jaku aplastičnu anemiju, liječnik vam može dati antibiotike ili antivirusne lijekove kako bi se spriječile infekcije.
Ostali načini liječenja
Aplastična anemija uzrokovana zračenjem i kemoterapijom obično se poboljšava nakon prestanka terapije. Isto vrijedi i za većinu drugih lijekova koji potiču aplastičnu anemiju.
Trudnice s aplastičnom anemijom liječe se transfuzijom krvi. Mnogim ženama, koje u trudnoći dobiju aplastičnu anemiju, stanje se poboljšava nakon završetka trudnoće. Ako se to ne dogodi, još uvijek je potrebno liječenje.
Samopomoć
Ako imate aplastičnu anemiju:
- Odmarajte kad je to potrebno. Anemija može izazvati umor i otežano disanje. Napravite pauzu i odmorite se kada je potrebno.
- Izbjegavajte kontaktne sportove. Zbog rizika od krvarenja povezanog s niskim brojem trombocita, izbjegavajte aktivnosti koje mogu dovesti do ozljeda.
- Zaštitite se od infekcija. Možete smanjiti rizik od infekcije čestim pranjem ruku i izbjegavanjem bolesnih ljudi. Ako dobijete groznicu ili druge pokazatelje infekcije, posjetite liječnika što prije.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345