Akutna mijeloična leukemija

Akutna mijeloična leukemija

Akutna mijeloična leukemija
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 16.04.2018.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Akutna mijeloična leukemija (AML) je rak krvi i koštane srži - spužvastog tkiva unutar kostiju gdje se stvaraju krvne stanice.
Kategorija: Maligne bolesti

Liječenje akutne mijeloične leukemije

Liječenje akutne mijeloične leukemije ovisi o nekoliko čimbenika, uključujući i podtip bolesti, dob, vaše ukupno zdravlje i vaše želje. Općenito, liječenje spada u dvije faze:

Indukcijska terapija

Svrha prve faze liječenja je ubiti stanice leukemije u krvi i koštanoj srži. Međutim, indukcija obično ne uništava sve stanice leukemije, tako da je potrebno daljnje liječenje kako bi se spriječio povratak bolesti.

Konsolidacijska terapija

Konsolidacijska terapija se ne razlikuje značajnije od indukcijske, terapija je u ovoj fazi liječenja usmjerena na uništavanje preostalih stanica leukemije. Smatra se ključnom za smanjenje rizika od recidiva.

Kemoterapija

Kemoterapija je glavni oblik indukcijske terapije, iako se također može koristiti za konsolidacijsku terapiju. Kemoterapija koristi kemikalije koje ubijaju stanice raka u tijelu. Općenito se boravi u bolnici za vrijeme kemoterapije zbog toga što ona uništava mnoge normalne krvne stanice u procesu ubijanja stanica leukemije. Ako prvi ciklus kemoterapije ne uzrokuje remisiju, može se ponoviti.

Ostale terapije lijekovima

Arsen trioksid i retinoična kiselina su lijekovi koji se koriste sami ili u kombinaciji s kemoterapijom. Ovi lijekovi uzrokuju da stanice leukemije sazriju i umru, ili da se prestanu množiti.

Transplantacija matičnih stanica

Transplantacija matičnih stanica, koja se naziva i transplantacijom koštane srži, pomaže ponovno uspostaviti zdrave matične stanice kao zamjenu za nezdrave stanice. Prije transplantacije matičnih stanica, primit ćete vrlo visoke doze kemoterapije ili radijacijske terapije kako bi se uništila koštana srž koja proizvodi kancerogene stanice. Tada ćete primati infuziju matičnih stanica od kompatibilnog donora. Također možete primati vlastite matične stanice ako ste prethodno bili u remisiji i uklonili zdrave matične i pohranili ih za buduću transplantaciju.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!