Karcinom bubrežnih stanica

Karcinom bubrežnih stanica

Karcinom bubrežnih stanica
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Karcinom bubrega je stanje kod kojeg se jedan ili više zloćudnih tumora (izraslina) razvije u jednom ili oba bubrega. S vremenom se zloćudne stanice umnožavaju i mogu zahvatiti okolna tkiva. U kasnom stadiju karcinom bubrega se može proširiti po tijelu (metastazirati) te uzrokovati rast zloćudnih bubrežnih stanica u drugim organima.
Kategorija: Maligne bolesti

Liječenje karcinoma bubrežnih stanica

Mogućnosti liječenja karcinoma bubrežnih stanica uključuju kirurški zahvat, zračenje i lijekove kao što je imunoterapija i kemoterapija. Plan liječenja uglavnom ovisi o stadiju bolesti.

Kirurško liječenje karcinoma bubrežnih stanica

Kirurškim zahvatom se može pokušati odstraniti tumor i izliječiti bolesnika ili smanjiti posljedice te olakšati život bolesniku u kasnijim stadijima.
Kirurški zahvat s namjerom izlječenja može biti radikalan ili parcijalan. Kod radikalnog zahvata odstranjuje se cijeli bolesni bubreg, a njegovu funkciju preuzima suprotni bubreg. Okolni limfni čvorovi i nadbubrežna žlijezda mogu se također odstraniti ovim zahvatom, a isto tako i dijelovi okolnih organa zahvaćenih karcinomom.
Ako pacijenti imaju manji karcinom koji to dozvoljava može se obaviti parcijalno (djelomično) odstranjenje bubrega klasičnim kirurškim zahvatom ili laparoskopski. Svrha ovog zahvata je odstranjenje karcinoma i očuvanje djelomične funkcije tog bubrega. Obično se provodi kod pacijenata s malim tumorom (manjim od 4 cm u promjeru) koji se čine izolirani na jednom mjestu ili u pacijenata s malim obostranim tumorima. Može se obaviti i kod pacijenata s oštećenom funkcijom bubrega koja bi se mogla još pogoršati nakon odstranjenja jednog bubrega.
Pacijentima s uznapredovanim stadijima karcinoma bubrežnih stanica zahvat se može uraditi u kombinaciji s drugim oblicima liječenja. Kod tih bolesnika odgovor na imunoterapiju može biti bolji nakon odstranjenja karcinoma. Slično, kirurški zahvati kojima se odstranjuju metastaze nemaju svrhu izliječiti bolesnika već mu ublažiti simptome i poboljšati kvalitetu života.

Krioablacija i radio-ablacija zahvati su kojima se također postiže pošteda dijela tkiva bubrega. Krioablacija je postupak smrzavanja karcinomskog tkiva, a radio-ablacija je uništavanje tumora radio-frekventnom energijom. Prvi rezultati ukazuju da se radio-ablacijom mogu ukloniti tumori manji od 4 cm. Ovi zahvati su osobito prihvatljivi kad se bolesniku ne može uraditi klasična kirurgija zbog njegova lošeg općeg stanja.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!